Lufthansa sa odvoláva na to, že Apple AirTag je aktívne a komunikujúce zariadenie. Preto je v batožine nedovolené a cestujúci musia AirTag deaktivovať (vypnúť), ak ho chcú v batožine nechať. To samozrejme nemá žiadnu logiku a stráca sa jeho význam.

Samozrejme Apple nie je hlúpy a pri výrobe spoločnosť pozerala na všetky potrebné nariadenia v medzinárodnej leteckej doprave. Použitá batéria je schválená ako federálnymi, tak aj Európskymi administratívami.

Lufthansa je v problémoch. Zo slávnej značky po covide zostali len trosky. Niekoľko desiatok tisíc prepustených zamestnancov, finančná pomoc od Nemeckej vlády, nahnevaný a nekvalifikovaný personál. Lufthansa jednoducho nestíha, jej lety meškajú. Batožina sa stráca a nestíha odbavovať. A ľudia cez AirTag vidia, že zatiaľ čo oni odleteli, tak ich kufre nie. A samozrejme túto skúsenosť cestovatelia zdieľajú. Fixnúť zákaznícky zážitok je ťažké - jednoduchšie je zakázať zariadenie, ktoré vie ukázať na pravdu.

Samozrejme Lufthansa v tom nie je sama. Air France či KLM rušili a rušia rekordné množstvo letov. Po covidovej pauze sa ľudia vrátili na letiská a do lietadiel, personál ale chýba. To, že vám zrušia let je o 50 percent pravdepodobnejšie ako pred covidom.

Letecký biznis asi zažije riadny reštart. Prémiové značky majú nekvalitné služby, Ryanair je najspoľahlivejší a letenky za pár eúr sú minulosťou.


Lufthansa po medializácii rýchlo otočila a vysvetľuje, ale informácia o zákaze sa šíri ďalej ako lavína.