Kategórie →

Postup pri registrácii národnej domény SK na firmu alebo fyzickú osobu

Postup pri registrácii národnej domény SK na firmu alebo fyzickú osobu Systém registrácie národnej domény je natoľko byrokratický, že aj keď sa povedomie o internete a webových stránkach na Slovenksu zlepšilo tak veľa ľudí stále nevie čo to obnáša mať doménu “eSKá” a ako ako ju vlastne zaregistrovať. Keďže osvety nikdi nieje dosť tu je snáď dostatočne polopatistický výklad.

Prvou podmienkou je, že musí ísť o právnickú osobu so sídlom na území Slovenskej republiky, fyzickú osobu ktorá je podnikateľom v zmysle § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka alebo fyzická osoba ktorá je občanom Slovenskej republiky a dovŕšila 18 rokov veku a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.

Pravidlá správcu domény SK hovoria, že každý žiadateľ musí vyplniť žiadosť Žiadosť o štatút užívateľa, čiže Rámcovú zmluvu F1. Tá je k dispozícii na adrese www.sk-nic.sk v menu vľavo.

Túto Rámcovú zmluvu vyplňte podľa vašich osobných údajov / obchodných informácii – v položke Oprávnení registrátori uveďte aspoň jedného registrátora. Proste subjektu ktorého si budete kupovať doménu, prípadne hosting.
(Poznámka: ako príklad uvádzam WEBS-0001 čo je spoločnost Websupport.sk u ktorej hostujem svoje projekty a vrelo ju odporúčam)

Po vyplnení zmluvy kliknite na tlačidlo Odoslať – zmluva sa elektronicky odošle na SK-NIC. Následne je potrebné ju ešte vytlačiť. Štatutárny zástupca tlačivo podpíše (ak ide o fyzickú osobu podpis musí byť notársky overený) a ak subjekt disponuje pečiatkou aj opečiatkuje. Ak ste firma priložte k tlačivu fotokópiu dokumentu o pridelení IČO – je to výpis z Obchodného registra. Táto kópia nemusí byť notársky overená. Fyzická osoba okrem notársky overeného podpisu nič iné nepotrebuje.

Túto zmluvu je nutné nutné najneskôr do 14 dní odoslať na adresu SK-NIC, a.s. P.O.BOX 49, 840 00 Bratislava 4.

Následne vám bude pridelený SK-NIC HANDLE s ktorým bude možné registrovať SK domény. Pri ďalších registráciách ho už stačí len uviesť – netreba celý tento kolotoč opakovať.

Poznámka: Niektoré spoločnosti ponúkajú tzv. zrýchlenú alebo „nebyrokratickú“ registráciu kedy doménu SK získate takmer ihneď bez papierovačiek. Vtedy je doména registrovaná na registrátora a nie na vás. Je to pohodlné, no pokiaľ si ju budete chcieť preniesť k sebe alebo inak s ňou manipulovať tak sa tomu nevyhnete. Väčšina spoločností požaduje za neskoršie prevedenie na seba manipulačný poplatok.


Mohlo by ťa zaujímať aj

3x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

 1. abfix povedal:

  Mne po vyplneni F1 prisiel email, co mam robit s tou F1. Pise sa tam, ze pre FO, nie je nutny uradne overeny podpis, len odporucaju. O nutnosti peciatky tam tiez nie je zmienka. Navyse na ten zmluve je napisane “ak je k dispozicii”, tzn. ak ju mas pri sebe. A co sa tyka vypisov, tak tam je jasne napisane, ze ak nie som uvedeney na zrsr.sk alebo orsr.sk, tak musim prilozit iba kopiu. Nemusi byt uradne overena.

  Ramcovu zmluvu musi podpisat v pripade:
  – Fyzickej osoby nepodnikatela – Odporucame uzivatelovi zmluvu podpisat u notara, nakolko nie je mozne inak overit spravnost udajov.
  – Fyzickej osoby zivnostnika – Uzivatel bez uradneho overenia. Ak udaje nie je moze okamzite overit z internetovych stranok verejnych registrov (www.zrsr.sk), uzivatel prilozi kopiu Zivnostenskeho listu alebo kopiu vypisu so Zivnostenskeho registra (kopia nemusi byt uradne overena).
  – Pravnickej osoby – Statutarny zastupca uzivatela. Ak udaje nie je moze okamzite overit z internetovych stranok verejnych registrov (www.orsr.sk), uzivatel prilozi kopiu vypisu z Obchodneho Registra. (kopia nemusi byt uradne overena).
  – Ina pravna forma – Statutarny zastupca uzivatela. Ak udaje nie je moze okamzite overit z internetovych stranok verejnych registrov, buduci uzivatel prilozi doklad o prideleni a pouzivani ICO (vo vacsine pripadov je to potvrdenie zo Statistickeho uradu o prideleni ICO alebo iny doklad o svojom vzniku a existencii).

 2. alian povedal: (Autor blogu)

  @abfix: hej odporucaju – ale lepsie je poslat ho hned ney dodatocne a cakat niekolko dni.

Trackbacks for this post

 1. SK-NIC sa konečne rozhýbal | alian.info

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.