Kategórie →

Krátky pohľad na operačný systém Haiku

Vždy ma lákali alternatívne operačné systémy, možno aj preto som sa dostal k linuxu o niečo skorej ako k systému od Microsoftu. Jedným z nich ktorý som zaznamenal pred vyše desiatimi rokmi je aj Haiku.

Aby som bol presný, vtedy ešte niesol systém názov BeOS. Keď ale bola spoločnosť Be, Inc. pohltená Palm-om (a ten o desať rokov neskôr HP) viacmenej ustal vývoj tohto systému. Kvôli licencii na na názov, ktorý už patril Palm-u sa projekt ďalej vyvíjal pod názvom Haiku.

Krátky pohľad na operačný systém Haiku

Odčlenenie od oficiálne vetvy BeOS umožňovala otvorená licencia, ak by sa tan nestalo tak projekt s najväčšou pravdepodobnosťou zanikne. V roku 2003 vznikla nezisková organizácia Haiku, Inc., ktorá koordinuje celý projekt.

Haiku si od začiatku kládol za cieľ byť binárne kompatibilný s BeOS. Momentálne je operačný systém vo verzii alpha. Prvá bola vydaná v septembri 2009, ďalšia v máji 2010 a posledná 20. júna tohto roku – ide o verziu R1 Alpha 3. Tá má opravovať 950 chýb od predchádzajúcej verzie.

Krátky pohľad na operačný systém Haiku

Momentálne je jediná podporovaná platforma x86. Svojou filozofiou má Haiku najbližšie k unixovým operačným systémom. Používa modulárny hybridný kernel a fork z NewOS.

Haiku je zaujímavý projekt aj keď sa o ňom zrovna veľa nevie. Je pomerne hardverovo pomerne nenáročný, stabilný a graficky pekne spracovaný. Pokiaľ máte chuť môžete si ho vyskúšať – ak sa vám nechce inštalovať ho (hlavne teda hľadať kompatibilné železo) môžete skúsiť pripravený image napríklad pre Virtualbox. Všetky potrebné informácie sú na domovskej stránke projektu haiku-os.org.

Krátky pohľad na operačný systém Haiku

Krátky pohľad na operačný systém Haiku

Krátky pohľad na operačný systém Haiku


Mohlo by ťa zaujímať aj

3x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

 1. Kusi povedal:

  Mňa osobne by zaujímalo, či majú vôbec tieto OS význam. Linuxových, alebo Unixových distribúcii je nespočetné množstvo. Možno, keď chce byť Linux úspešnejší, malé distribúcie by sa mohli spojiť. Podľa mňa ich viac ako 5-6 komerčne príliš úspešných nie je a to je jedno, či sa jedná o korporátne riešenia, alebo zákaznícke.

  • rabgulo povedal:

   Unix-like systémov je dosť (Haiku, FreeBSD, Mac OS X…). Z toho väčšina sú GNU/Linux-ové distribúcie (Linux je iba jadro), ale nemyslím si, že toto je problém, prečo sú tieto systémy minoritné. Osobne si myslím, že množstvo malých distribúcií je veľmi užitočných a nemali by zanikať len preto, aby človek nemusel “premýšlať” a rohodovať sa. Parted Magic, Backtrack, IPFire, pfsense, FreeNAS…. a hromada ďalších, to sú unix-like systémy vychádzajúce z iných projektov, avšak svojou špecializáciou sa vyčleňujú a hodia sa práve na tie potreby na ktoré sú zamerané (Parted Magic – záchrana dát, Backtrack – penetračné testovanie, IP Fire a pfsense – firewall, FreeNAS – NAS :)). Takýchto špecializovaných systémov extistuje samozrejme ešte viac, ale to nič nemení na fakte, že použitie takéhoto systému može ušetriť dosť času a práce.

   Okrem toho, z použivatelského hladiska: na väčšine unix-like systémov sa dá spustiť Gnome, KDE atp. (tj. grafické prostredia (windows-manager + nejaký ďalší softvér (panel, menu, rôzne “nastavovátka”, atď.))) (s výnimkou Mac OS X a Haiku (ale pri troche násilia by sa podľa mňa dalo aj tam nainštalovať Gnome alebo KDE :))). Takže ak sa niekto naučí pracovať s Gnome alebo s KDE, tak vpodstate vie pracovať so “všetkými distribúciami” ako používateľ. Administrácia systémov sa môže líšiť, ale aj to sú vpodstate len “optické zmeny” (iné nástroje/technológie napr.: iptables/pf, alebo xen/kvm/vmware alebo pkg_add/emerge/pacman/apt/yum…). Vnútri tie systémy fungujú obdobne. Takže aj tu sa dá hovoriť o tom, že ak sa naučíš s jedným, tak prejsť na iné je pomerne jednoduché (samozrejme vyžaduje to nejaký stupeň učenia sa, ale v podstate už len nalepuješ na to, čo už vieš).

   Za hlavný dôvod rozšírenosti MS Windows považujem to, že väčšina počítačov je dodávaná s už predinštalovanou OEM verziou. Podobne to platí pre Mac OS X.

   Haiku je určite zaujímavý počin – vďaka hybridnému mikrojadru a dobrej práci s prúdmi dát je tento systém vhodný na prácu s multimédiami aj na slabšom hw (win by to jednoducho na slabšom hw nedal (ide ten systém vôbec plynule aj na novom hw? :D) (win má totiž nezmyselne zložitú a “ťažkopádnu” (nemodulérnu) architektúru). Je logické, že bežný užívateľ sa takýmto systémom nebude zapodievať (budú sa o neho zaujímať skôr geekovia, počítačový odborníci, alebo tí ktorých “to” baví) Ale to neznamená, že by ten systém nemal existovať. Má svoje miesto, kde sa dá využiť.

   Mne sa Haiku moc nepáči, pretože programy mi pripadajú chaoticky rozdelené do systémovej štrukúry priečinkov (možno sa to už zmenilo, skúšal som ho dávnejšie (tiež iba vo virtualke)). Ale to je iba môj osobný názor.

   Oproti Windowsom sú všetky unix-like systémy o mnoho lepšie. Vo Windows beží veľa divných služieb, ktoré niesú ani riadne zdokumentované, programy sa tam inštalujú ako chcú a kam chcú, “swapuje” sa na “C:”, memory mangment je “slabý”, multitasking tak isto… a to nie sú všetky chyby. Vedel by som menovať ďalej, ale nechcel som zhadzovať win. Aj unix-like systémy obsahujú chyby. Ich výhoda podľa mňa spočíva skôr v návrhu. Sú modulérnejšie, transparentnejšie, konfigurovatelnejšie, hospodárnejšie…

   A sakra. Som sa rozpísal. Ospravedlňujem sa za dlhý príspevok, snáď ale ľudia z neho pochopia, že množstvo unix-like systémov nie je hlavná prekážka v šírení týchto systémov. Tieto systémy sú konkurencie schopné, čo sa týka výkonu a používatelskej prívetivosti… Problém je zo strany dodáveteľov hw, že nie sú ochotný dodávať iné predinštalované systémy (časy sa menia, viď DELL). A ak by sme teda ešte hovorili o hw podpore, tak toto je podľa môjho skromného názoru chyba výrobcov, že nevedia poskytnúť kvalitnú dokuméntáciu k ovládaniu toho daného hw. Avšak napriek tomu unix-like systémy obsahujú veľmi slušnu podporu hw.

   A to už je naozaj všetko, priatelia. :P

 2. alian povedal: (Autor blogu)

  @Kusi: neviem zrovna s kym by sa mohlo Haiku spojit, lebo BeOS okrem nich nikto iny neriesil. Tu spajanie s nejakymi *buntu distribuciami, ak si myslel na nieco tak nepomoze.

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.