Kategórie →

Po 15 rokoch v ZOO Bratislava

Počas Veľkonočných sviatkov sa mi podarilo opäť sa po rokoch ísť pozrieť do Bratislavskej ZOO. Naposledy som v nej bol, ak ma pamäť neklame, ako 12 ročný ešte zo základnej školy. Potom som okolo nej pol roka chodil každé ráno z Patrónky na FEI. Tých ošklbaných tiav čo mali výbeh tak do vonku mi bolo ľúto.

Potom sa v Mlynskej doline začal stavať tunel a aj ZOO sa presunula do vyšších sfér. ZOO som mal v pláne navštíviť už dlho, no nejako som každý rok na to pozabudol a v zime to nieje ono. Odvtedy som si našiel celé dni na pozretie zoologických záhrad v Prahe aj Baseli.

Tak som sa nakoniec aj s priateľkou do Bratislavy na spomínanú veľkonočnú nedeľu vybral. Mesto bolo prázdne, no pred jej v chodom bolo plno. Vládla tam nemčina a maďarčina. Vítal nás bilbord zo šťastným mladíkom obklopeným nahými ženami. Mladí rodičia sa postrkovali, že aký šťastlivec a deti sa tešili na zvieratká.

Prvý dojem o vstupe je skvelý: trávička, smetné koše, automaty na pitie a množstvo stánkov. Hneď na úvod milé privítanie maličkými kozičkami a v upravenom potôčiku sa kúpali voľne pustené kačky. Idylka.

Medveď bol presne na tom istom mieste ako som si ho pamätal zo základky. Teda vlastne medvedica. Podľa dostupných informácii aj tá je stále tá istá. Len jej pribudol macatý syn. Pavilóny šeliem pôsobili novo a majestátne. Len pred pár dňami teraz pribudli tri mláďatá bieleho tigra. ZOO sa mi zatiaľ páčila. Pobehali sme všetky možné chodníčky až po nový pavilón opíc. Tu bolo najžiadanejšie mláďa šimpanza, ktoré si ešte nejakú dobu bude užívať slávu.

Od neho nebola nijaká tabuľa či to ďalej smerom hore pokračuje, no kedže sa ľudia odtiaľ vracali tak sme to aj mi skúsili. Tu sme sa postupne vracali do éry komunizmu. Výbeh pre nosorožcov bol super, no tie klietky pre hyeny a najmä vlkov boli strašné. Aj kengura vyzerala že je skorej u niekoho na záhrade než v ZOO.

Odbočka do vyššie položených sfér na akési východoázijské jelene, slovenskú drevenicu a zubrov nebola tiež výhra. Všetko tu pôsobilo že to už k areálu nepatrí a zvieratá si tu žijú len tak. Zarastené chodníčky, zbúrané múry a veľa železobetónu. Bol som z toho smutný. Cestou späť sme ešte videli množstvo klietok, ktoré som si vybavoval z detstva. Našťastie boli prázdne. Bolo mi z toho smutno.

Dole mi náladu spravili až malé vietnamské prasiatka. Neskutočne malé a plné energie, čo sa o ich rodičoch nedalo povedať. Potom ešte malé občerstvenie a hurá domov. Myslel som, že to bude zábava na 2-3 hodinky, ešte sme mali v pláne botanickú záhradu no nakoniec to vydalo na celé poobedie. Čo som tu nespomenul je Dinopark, táto časť ma vôbec nelákala takže sme ju vynechali.

Zo ZOO v Bratislave mám zmiešané pocity. Na jednu stranu skvelé intro, na druhú množstvo nedotiahnutých vecí. Viem, že je problém vo financiách, mesto pod ktoré zoologická patrí nemá ani na krmivo, nie to ďalší rozvoj. ZOO sa snaží nazbierať peniaze cez sponzorstvo (čo je vidieť na každom kroku), no nemyslím si že to by mal byť hlavný zdroj jej príjmov. Ak by ju postihli povodne ako tú Pražskú tak určite neprežije. Tak ja dúfam, že keď o ďalších 15 rokov prídem pozrieť tak bude situácia lepšia. A ak ste v nej tiež dlho neboli určite chodte pozrieť, aj tým pomôžete.


Mohlo by ťa zaujímať aj

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.