Kategórie →

Blogeri súčasťou maturity zo slovenského jazyka

Dnes sa konalo žrebovanie a zverejňovanie tém písomnej formy internej časti maturitnej skúšky zo slovenského jazyka a literatúry. Maturita sa ma už takmer desaťročie netýka, no keďže aj v mojom okolí je celkom dosť maturantov zo zvedavosti som témy (PDF) otvoril.

No a úplne nečakane sa ako prvá téma objavila 1. Blogeri sú obrazom spoločnosti (Diskusný príspevok). Nasledovali ešte témy umeleckého opisu, úvahy a rozprávania. Celkom by ma zaujímalo, či k tomuto je aj niečo v stredoškolských učebných materiáloch. Ak áno, smelo mi hodte nejaké info.

Už som si tak nejako zvykol vypĺňať rôzne dotazníky a ankety pre bakalárske práce na tému blogy a mikroblogy, ktoré mi tituluchtivý študenti mailujú. Je to tradícia posledných pár rokov v istom časovom období a celkom rád ich vypĺňam. Na druhú stranu sa celkom čudujem, že za čo sa dá získať titul. Nie že by som chcel dehonestovať niekoho prácu, no skôr mám pocit že sa otázky cyklia: čo z toho máš? zabijú blogeri novinárov? zabijú mikroblogy blogy? atď.

Inokedy mám plno kecov, no asi by mi pár týždňov trvalo než by som v hlave dal niečo súvislé dokopy na túto maturitnú tému. S pozdravom váš bloger


Mohlo by ťa zaujímať aj

7x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

 1. diffside povedal:

  Pisal som o tej teme, kedze som bloger a poviem ti, ze v skole sme blogom nevenovali ziadny cas a co viem, tak si to vybralo asi 8 ludi dokopy co sme maturovali na skole… :)

 2. Marek povedal:

  @diffside: heh, tak to je mozno vyhoda, lebo ani niektori ucitelia urcite nevedia, co to presne je, tak si si aspon mohol navymyslat somariny ;o)

 3. diffside povedal:

  no stastie, ze ta ucitelka, co to bude opravovat cita moje clanky :D takze mi bude rozumiet, co som tym chcel povedat :D

 4. Equiet povedal:

  Ako som sa len potešil, keď som tam tú tému zbadal. Úvaha by mi síce asi vyhovovala viac, ale ani diskusný príspevok nebol zlý.
  Keď som sa učil na maturitu, tak som v knihe zo slovenčiny prekvapivo zmienku o blogovaní našiel. Ale nič konkrétne. Tak som potom machroval, čo všetko o tom viem a trochu viac som tam zakomponoval výklad.
  Ale dosť ma prekvapilo, že veľa spolužiakov nevedelo, čo blogovanie znamená a dokonca ani profesorky. No ževraj som nebol jediný, kto si to vybral.
  Miestami som síce mal problémy – každú chvíľu som behal ku slovníku zisťovať, či sú slová ako web alebo blog spisovné.

 5. rony povedal:

  vies vypnut tu mobilnu verziu aby nenaskakovala na ipad? nefunguje poriadne a len otravuje. diky.

 6. Fabulator Frik povedal:

  ja som si túto tému vybral sice niesom bloger .. no mal som pocit že sa ktomu viem ale havlne chcem vyjadrit.. jedine co sme v skole brali bolo to ako ma vyzerat diskusny prispevoka nemyslim si ze by sa mohlo v akichkolvek skolskich materialoch uchiti nejake ucivo o blogoch .. vlasne klamem mozno v obcianskej vychove ale aj to iba skorej od nejakeho iniciativneho ucitela

 7. Kris povedal:

  Precitala som si uz vela clankov a diskusii o blodovani a naozaj by ma zauimala otazka, ze ci blogeri zabiju novinarom..co si myslite?

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.