Kategórie →

Sun-c’ – Umění války (孫子兵法)

Kniha Umění války (孫子兵法) alebo ak chcete Vojenská strategie rodiny Sun je u 2500 rokov staré dielo, ktoré sa ako úplne prve na svete zaoberá vojenskou taktikou a stratégiou. Svoj význam si prenieslo až do dnešnej doby, najmä pre svoju nadčasovosť a univerzálnosť. Kniha je použiteľná nielen ako bojový manuál ale má čo povedať aj v iných oblastiach civilného života. Dokonca sa dá povedať, že ide o spoločenské dielo.

Sun-c’ - Umění války (孫子兵法)

Sun-c’ - Umění války (孫子兵法)

Zaujímavý je už samotný autor Sun-c’, ktorého v ďalšej literatúre nájdete pod menami ako Majster Sun, Sun Tze alebo Sun Wu. Vedú sa dohady a pochybnosti kde žil a za koho bojoval. V období keď dielo vznikalo totiž Čína bola v neustálych vojnách. Vo všeobecnosti sa uvádza, že bojoval za jeden z jej štátov – Wu. Niektorý historici ale tvrdia, že samotná kniha nieje výsledkom jediného autora – Sun-c’ – ale ide o zbierku vedomostí a múdrosti danej doby od rôznych zdrojov.

Kniha je rozdelená do trinástich kapitol:
1. Plánovanie
2. Vedenie boja
3. Útok pascou
4. Úvahy o taktike
5. Nasadenie síl
6. Slabé a silné stránky
7. Postup
8. Zmena taktiky
9. Pochod vojska
10. Krajina
11. Deväť druhov terénu
12. Útok ohňom
13. Využívanie vyzvedačov

Ako je vidieť už podľa názvov kapitol ide o inteligentné vedenie boja rozumom a správnym nasadením síl, nie využívaním sily hrubej. Sun-c’ nepouvažuje za správne stretnutie na bojisku dvoch rovnako veľkých a silných armád. Hľadá slabiny, rozdeľuje sily, pripravuje pasce a odhaduje reálne šance. Dokonca aj myslenie nepriateľa a predpokladá reakcie. Proste taktizuje.

Sun-c’ - Umění války (孫子兵法)

Ku knihe Umění války sa dá pristupovať len dvomi možnými spôsobmi: buď si vyberiete z nej len jednu múdrosť alebo všetky. Keď som ju začal čítať zobral som do rúk Moleskine a pero s tým, že si budem zaujímavé veci vypisovať. Keďže každý „verš“ nadväzuje na ten druhý rýchlo som skončil a pochopil, že dielo musím brať ako celok. Dáva tak čitateľovi väčší zmysel.

Vybral som z knihy niekoľko úryvkov, ktoré ukazujú ako je kniha nadčasová a univerzálne použiteľná v rôznych situáciach:

Jsou-li tomu okolnosti nakloněny, neváhej upravit svůj plán.

Tvým cílem má být vítěztví, ne zdlouhavá tažení.

Jako voda nemá stálou dráhu, tak se ani válečný úspěch nezakláda na přesném opakování.

Stačí vymeniť vojnu za slová ako podnikanie, vzdelávanie, marketing alebo čo aktuálne potrebujete. Kniha má formovať osobnosť, ponúka tipy ako v sebe hľadať svoje silné stránky. Ako sa poznať a ako poznať svojho nepriateľa. Umění války je kniha písaná pre vedúcich bojovníkov, preto v nej nájdete aj tipy ako viesť usmerňovať a pôsobiť na ľudí. Hovorí doslovne čo je dobré a čo zlé.

Tých sto strán, ktoré dielo preložené do Češtiny má preluskate za hodinu, možno ani to nie. Ako náhle si ju ale začnete prispôsobovať na svoje podmienky, napríklad keď ju chcete brať ako motiváciu pri založení vlastného biznisu tak nad ňou môžete stráviť aj celé dni. Je až neuveriteľné koľko táto kniha aj po toľkých tisícročiach môže povedať. Umění války kúpite za zaujímavú cenu na Gorila.sk.


Mohlo by ťa zaujímať aj

2x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

  1. Wesna povedal:

    Najskôr ma zaujal len vek knihy, ale po prečítaní celej recenzie som ostala milo prekvapená. Vybraté úryvky sa naozaj dajú aplikovať na akúkoľvek sféru života. Okamžite mi pripomenula knihu Rukověť bojovníka světla od Paula Coelha, v ktorej takisto prostredníctvom metafory boja a bojovníka hovorí o živote ako takom. Veď nie nadarmo sa hovorí, že život je boj :D

  2. alian povedal: (Autor blogu)

    @Wesna: Coelho je moj oblubeny autor, Rukovat bojovnika mi pride prilis nabozenska.

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.