Kategórie →

Krátky pohľad ná slúchadlá AKG K 430

Nové slúchadlá na každodenné použitie som vyberal pomerne dlho. Bol som zvyknutý na „štuple“, tými poslednými boli tie štandardne dodávané s produktami Apple. Zvukom neohúrili, no sedeli perfektne. Chcelo to zmenu tak som robil prieskum medzi menšími uzavretými slúchadlami.

Do najužšieho výberu sa dostali AKG K 450, no tie boli cenovo za mojim limitom. Na denne nosenie v rôznom počasí, podmienkach a s tým že mi ich niekde ukradnú alebo si ich zabudnem vo vlaku som chcel niečo lacnejšie. Nakoniec som koncom februára tohto roku v NAY v Nitre čisto náhodou natrafil na AKG K 430 za prijateľnú cenu – niečo nad 40 eúr.

Balenie je minimalistické – v krabici okrem nevyhnutného manuálu je ešte redukcia na 6,3 mm jack a praktický obal. No a samozrejme slúchadla. Tie sú v striebornom prevedení, majoritnú časť tvorí plast no ten nepôsobí lacno – práve naopak, odolne a pevne. V moste je kovový pás ktorý tento dojem a pevnosť umocňuje.

Náušníky sú výsuvné a flexibilne – pomerne známa flexibilita z DJ-ských slúchadiel. Tak sú AKG K 430 veľmi kompaktné po zložení ale aj nosení na hlave – každý si môže nájsť polohu, ktorá mu vyhovuje. Mušle niesu veľké ale prikryjú celé ucho – ako som spomínal ide o uzavreté slúchadlá.

K vyhotoveniu by som ešte uviedol, že z estetického hľadiska by mi viac sadla čierna farba ako u modelu AKG K 450 ale aj s tou striebornou sa dá žiť. Jediné čo pôsobí menej spoľahlivo je kábel. Je tenký, zakončený klasickým 3,5 mm Jack-om, vedený je len do ľavej mušle. Stále na mňa pôsobí dosť „chabo“ aj keď k nijakému opotrebeniu nedošlo a ani sa nepoškodil. Výhradu mám k dĺžke kábla – keď si pripojím iPod tak mi len tak tak dočiahne voľne spustený do vrecka. Tu by nejakých 10 cm naviac veľmi prospelo, pri počúvaní za Mac-om používam predlžovačku.

Na záver som si nechal to najpodstatnejšie – zvuk. Po tejto stránke sú slúchadlá veľmi vyrovnané, zvuk pôsobí verne a neprifarbene. Vokály by mohli byť troška ráznejšie, pokiaľ máte radi silnejšie basy a la Koss tak tu sú menej výrazné. Čo ale výborne reprezentuje AKG K 430 je priestor – vďaka nim som objavil niekoľko zaujímavých plôch a prvkov ktoré mi dovtedy v obľúbených skladbách unikali.

Po takmer pol roku veľmi aktívneho používania môžem rovno povedať, že to bola veľmi dobrá voľba. Pomer cena/výkon je fajn. Pokiaľ vám vyhovujú uzavreté slúchadlá – naozaj niesu pre každého – môžem len odporúčať, zvuk je veľmi dobrý a ergonómia tak isto. Aj pri niekoľkohodinovom počúvaní denne.


Mohlo by ťa zaujímať aj

5x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

 1. Braňo povedal:

  Vyzerajú veľmi dobre, ja tiež práve vyberám slúchadlá: rozhodujem sa medzi Koss (Porta Pro) a Sennhesier. Stále si však nie som istý, či to majú byť otvorené slúchadlá, alebo štuple. Doteraz som mal štuple a bojím sa, že otvorené budú horšie izolovať okolie – vačšinou ich používam v MHD a nechcem počúvať babičky ani motor :) Ako sú na tom tie tvoje s izolovaním okolia?

 2. alian povedal:

  @Braňo: napriek tomu ze ide o mini sluchadla tak su uzavrete a velmi dobre izoluju okolity zvuk. Na ulici som si musel viac zvykat aby ma nieco nezrazilo. Co sa tyka MHD tak mozem len odporucit, motor je tlmeny vyborne a nepocujes ani tetky. Mam ich otestovane aj v lietadle kde byva enormny hluk a na 150km ceste starou Karosou. Naozaj vyborne vsetko tlmia.

 3. SkyLuke povedal:

  Vždyť to je dobře, že káblík vede jen k jedné mušli ne? Aspoň se ti nepletu dráty okolo krku. Připevnění onoho káblíků dle fotek vypadá taky poměrně kvalitně. Určitě důvěryhodněji, než ty u Kossů. Jak jsi řekl, černé by byly pěknější, nebo rovnou černé K 450 jsou nádherné. Je to ale docela jedno jak vypadají, protože uzavřená sluchátka používám jen doma u PC. Do outdooru mi všechny tyto uzavřená sluchátka přijdou moc velká a neskladná. Proto jsou Koss Porta ideální.

 4. dan povedal:

  Spokojnost. Chybaju vsak vyraznejsie basove tony, na ake som bol zvyknuty z predchadzajuceho medelu AKG. pre osobne audio je kabel idealne dlhy. inak by som prijal aj dlhsi. Tiez som objavil nove tony v znamych skladbych, ktore som predtym nepocul, zanikali v klasickom digitalnom basovo-vyskovom zvuku…

Trackbacks for this post

 1. I Am Packed | alian.info

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.