Kategórie →

Robert T. Kiyosaki – Bohatý otec, chudobný otec

Keď som sa prvý krát dostal k tejto knihe bol asi rok 2004 a mal som už svoje prvé seriózne zamestnanie. Podobných kníh „od bohatých – pre chudobných“ vychádzalo množstvo. Je zaujímavé sledovať ako za tých pár rokov priatelia a príbuzný túto knihu objavujú a dáva im silu rozbehnúť vlastný biznis.

Keď som ju prečítal tak išla späť do poličky, nejako brutálne ma neuchválita a v podstate som v nej nenašiel čo som hľadal. Pokiaľ hľadáte praktický manuál tak kniha Bohatý otec, Chudobný otec ním nieje. Pokiaľ hľadáte inšpiráciu tak tou by mohla byť.

Kiyosaki hovorí o dvoch otcoch – jednom vlastnom – ten chudobný a druhom bohatom. To bol otec jeho priateľa, ktorý ho naučil ako peniaze robia preňho a nie on pre peniaze. Celá kniha sa tiahne v duchu zopár myšlienok ktoré sa cyklicky opakujú. V prvom rade, že robiť na seba je to najlepšie čo môže byť ak na to máte guráž. Že treba vedieť vidieť príležitosti a investície a že krach je v poriadku, najlepšie sa učí na vlastných chybách. Toto je tá motivujúca časť, keď nikto nechce robiť na dane a štát ale na seba.

Ak sa o autora začnete zaujímať viac tak zistíte, že praktiky ktoré používal sú nezakonné, väčšina príbehov vymyslené a údajne žiaden bohatý otec nebol. Kiyosaki vždy zbankrotoval a slávny a bohatý sa stal až po vydávaní kníh o úspechu, podnikaní a peniazoch. A nieje ich málo, tak isto ani jeho prednášky nepatria k najlacnejším.

V každom prípade nakoniec to finančne vyhral aj keď nie vďaka tomu o čom píše ale že píše. Skúsený ekonómovia mu vyčítajú, že používa málo praktických príkladov a vyjadruje sa jednoducho. Ak ale hľadáte len motiváciu potom je táto kniha dobrým štartom pred začatím podnikania.


Mohlo by ťa zaujímať aj

3x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

 1. Peto povedal:

  Skvelá kniha, obdobne ako aj tie ostatné z jeho série (až na jednu výnimku pre mňa zatiaľ). Zaujímavé je sledovať aj to, ako sa rokmi mení jeho pohľad na podnikanie, financie v jednotlivých knihách. V poslednej sa celkom pustil do bánk a nadnárodných spoločností a politikov. Každopádne, kniha spôsobila, že zápis v OR už mám – ešte čerstvý :)

 2. Peter povedal:

  Všetky tieto knihy sú na jedno kopyto. Ludia by si mali uvedomit ze ak chcu nieco dosiahnut, musia MAKAŤ. Ak si pol dna cez den chatuju na azete ci facebooku, nic nedosiahnut. Treba sa cely den sustredit a pracovat. Mozno by mal niekto vydat knizku a v nej by malo byt len 1 slovo milion krat – makaj, makaj, makaj!

  Trochu aj logiky do uvazovania, co ma vyznam, co nema, to casto vidim ze ludia sa pustia do niecoho co je strasne konkurencne a neunikatne a potom s tym aj skoncia.

 3. peter povedal:

  Tiež som čítal túto knihu. Je dobrá. Tiež ju beriem skôr ako motiváciu ako manuál…

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.