Kategórie →

Nástroje na manažovanie času, poznámok a myšlienok ktoré sa mi osvedčili

Od nepamäti mám potrebu si isté veci značiť, pripomínať a archivovať. V dávnejších časoch to boli hlavne poznámkové bloky a lístočky. Neskôr prišiel serióznejší time managment a nejaké tie zaužívané techniky a postupy.

Snažil som sa prejsť na čisto elektronické poznámkovanie no to nieje pre mňa. Nástrojov som vyskúšal desiatky, pri niektorých som zostal iné sa mi nepáčili. Samotnú techniku, ktorú používam na organizovanie času ťažko presne pomenovať a škatuľkovať. Je to taký kríženec-zlepenec

GTD + Pomodoro + veci čo horia + zdravý rozum = nemám čas spať

Vôbec sa za to nehanbím, človek by mal používať to čo mu najviac vyhovuje a tak aby sa mu úlohy a ciele čo najlepšie plnili. Ešte by som upozornil, že takúto organizáciu primárne používam na moje súkromne projekty – pri hlavnom pracovnom pomere nieje príliš použiteľná (maximálne tak Pomodoro).

Thunderbird + Google Calendar – toto je môj hlavný mailový klient a kalendár. Z mailov si robím projekty a úlohy, nespracovávam jeden Inbox takže niektoré veci riešim priebežne iné treba triediť. V kalendári mám viacero kalendárov, tu si značím väčšinou dlhodobé udalosti, stretnutia, podujatia atď. Tak isto sa mi sem importuje niekoľko zdielaných kalendárov.

Toodledo – hlavný správca úloh a projektov. Používam webové rozhranie s userscriptom do prehliadača. Tento kalendár mám zobrazený aj v Google Calendar pre lepšiu orientáciu. Toto je alfa omega – tu vidím, čo ma cez deň čaká a ktoré činnosti by som mohol pospájať do nejakých spoločných úloh. Využívam projekty aj štítky. Na väčšinu činnosti mi stačí free verzia.

Got To Do – ide o klient pre Android, ktorý sa vie synchronizovať s Toodledo. Zvláda toho pomerne dosť, chýba mi len automatické dopĺňanie tagov. Tak isto postačuje free verzia.

Moleskine – ak dávam myšlienky či poznámky na papier tak potom do tohto „krtečka“. Samozrejme len myšlienky hodné zápisu doň.

Žlté lístočky – používam ich na denné činnosti, napríklad na 25 minútové úlohy. Ráno si ich spíšem a dám pred seba, po úlohách odškrtávam – jednoducho to čo ma čaká mám na očiach.

Freemind – keď si v hlave škrtám projekt a jeho hlavné podúlohy v neurčitkoch tak tu je myšlienková mapa na nezaplatenie. Nepoužívam ho na konkrétne činnosti s termínmi ale na rozkúskovanie úloh aby sa na niečo nezabudlo. Tak isto sa takto dá vytvoriť prehľadná šablóna, cez ktorú môžete prehnať aj ďalšie projekty lebo veľa činnosti sa opakuje. Používam aj mobilnú verziu pre Android snázvom Thinking Space.

Kapitolou samou o sebe je Pomodoro, ktoré som tu niekoľko krát spomenul a s chuťou sa ho snažím využívať. Ale to je skôr na samostatnú prednášku než článok, možno niekde niekedy.

Ak máte osvedčené nástroje a postupy smelo sa o ne podeľte v komentároch

Ilustračná fotografia – Flickr.com


Mohlo by ťa zaujímať aj

11x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

 1. @liborkriz povedal:

  Mám rád tyto výčty softwarů a klasických nástrojů pro GTD, resp. mutaci GTD. Nedá mi to, musím se tě optat. Není těch nástrojů moc? Počítám… sedm různě jmenujících se aplikací. Samozřejmě, pokud to takto zvládáš, máš už v tom svůj systém a jisté návyky, pak je to jasné. Ale: myslíš, že kdyby ses několika z nich zbavil, zvládl bys to i tak? Resp.: Kterých tří by ses dokázal zbavit? Ber to jako challenge :)

  Já osobně jsem všechny tyto nástroje redukoval a redukoval až jsem skončil (a jsem za to moc rád) u:

  1) Taskpaper (pro iPhone, Mac i iPad)
  2) Moleskine (pro… rychlé zapisování “postaru” a kreslení schémat ostatním na poradách apod.)
  3) Evernote (pro zapisování “ponovu”, klient je snad dostupný všem napříč platformami i zařízeními)
  4) iCal (tedy kalendář, který je pro mě svatým… tedy něco jako svatyně, do které nestrkám kde co :)

 2. alian povedal: (Autor blogu)

  @@liborkriz: vdaka za komentar ;)

  Ako som pisal tak uz som sa celkom dost nastrojov zbavil, z tych znamejsich spomeniem papierove GTD karticky, Evernote a Things. Ono sa to moze na prvy pohlad zdat komplikovane ale nieje.
  Cele gro je na Toodledo – ako som spomenul pouzivam web rozhranie a este pristup z mobilu. Moleskine, poruke keby nieco (to co don pisem tazko zmenim v nejaku ulohu, su to skor napady a poznamky) a myslienkove mapy vacsinou pred a po projekte.

  Kedze mam ulohy a projekty pred sebou tak aj tym zltym listockom sa pokusam uz vyhybat, skor ide o ten efekt ze si realne ulohu perom skrtnem.

  Kapitolou samou o sebe su maily, tie prilis nemozem miesat a robit si z nych nejake ulohy mi pride zbytocne. Maximalne im v klientovy nastavujem prioritu pokial nemam prazdny Inbox.

  Mozno o par mesiacov budem zase nieco ine pouzivat, no momentalne mi to takto vyhovuje ;)

 3. @liborkriz povedal:

  + jestli jsem pochopil dobře, tak používáš Windows a nějaký mobil s Androidem?

 4. alian povedal: (Autor blogu)

  @@liborkriz: pouzivam OSX a telefon s Androidom. Kedze Toodledo je webova app tak v podstate som multiplatformovy.

 5. Tyriel povedal:

  Pouzivam nieco podobne, teda Google Cal, Toodledo. Odkedy mi nefunguje Google Sync pre Outlook, firemne ulohy uz synchronizovane nemam :)

 6. Peter Študent povedal:

  Osobne používam Gmail (inbox zero), Google Calendar a Nirvana (GTD). Pomodoro sa mi osvedčilo len pri určitom type úloh, pričom pri ňom prevažne využívam jednoduchú extension do Chrome s názvom Chromodoro, nakoľko prehliadač mi beží takmer stále. Tiež som prešiel obdobím, keď som postupne redukoval množstvo nástrojov, ale z tejto zostavy sa mi už asi nepodarí nič vyhodiť :). Do budúcna ešte zvažujem, že softvér na GTD si nahodím na vlastný server lebo predsa len, ak chce človek dôsledne ísť podľa GTD, tak sú tam asi najcitlivejšie dáta. Ako sa staviate k otázke ochrane súkromia – plne v tomto smere dôverujete zabezpečeniu dát zo strany poskytovateľov služieb?

 7. alian povedal:

  @Peter Študent: bezpecnost pali aj mna. Napr. Toodledo ponuka SSL pristup len cez plateny ucet. Preto tam nepsiem kriticke veci, skor len heslovite.
  Na com si chces nieco taketo postavit? Ja som zatial vahal len nad vlastnym iCal serverom.

 8. Peter Študent povedal:

  Osobne zvažujem najmä Tracks (http://getontracks.org/ – dá sa vyskúšať na http://www.gtdify.com/). Je to open source naprogramovaný v Ruby on Rails, existuje dokonca aj Android aplikácia Shuffle schopná synchronizovať sa s Tracks. Vyskytuje sa tam ale bohužiaľ ešte pár trochu nedotiahnutých vecí (takmer výhradne GUI), ktoré ma zatiaľ odradzujú od jeho ostrého nasadenia. Na druhú stranu je okolo toho projektu veľmi živo, takže je len otázka času kedy sa to úplne doladí.

 9. alian povedal:

  @Peter Študent: vdaka za tipy, vyzera to vazne super – urcite vyskusam

 10. bradka povedal:

  Uz skoro rok jsem zakotvil u Things jak na iMacu tak iPhonu. dlouho mi to vyhovovalo, ale ted jsem na rozcesti vice operacnich systemu a zvazuju prave zminenou Nirvanu. Idealka by bylo mit web aplikaci, app do iPhonu a automatickou synchronizaci.

Trackbacks for this post

 1. Čo týždeň dal

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.