Kategórie →

Google spustil vynovený vyhľadávač pre obrázky. Stojí za to?

Google spustil vyhľadávanie medzi obrázkami v roku 2001 a indexoval 250 miliónov obrázkov, v roku 2005 to už bola miliarda. Odvtedy pribúdali hlavne nové funkcie. Teraz sa zmenil výstup akým výsledky vyhľadávania zobrazuje.

Obrázky sú po novom proporčne radené do matice, no nie pravidelnej – vytvárajú ju rôzne veľké obrázky. Takže skôr ide o taký cloud aký sa stavia zo slov. Zmizli aj textové informácie pod obrázkami, tie sa zobrazia až po tom čo naň presuniete myš. Ak na obrázok kliknete tak sa tradične otvorí stránka na ktorej je. Daný obrázok ale je najprv zobrazený v popredí ako cez Lightbox. Google Obrázky vedia vyhľadávať nejakú dobu už podľa farieb a veľkostí. Tak isto poznajú tvár, fotografiu, kresbu čiarami či clip art. Na stránke sa zobrazuje viacej výsledkov – pohybovať sa dá aj klávesnicou.

Google tento rok robí pomerne veľké množstvo radikálnych úprav na svojich stránkach. Najviac ich asi „schytalo“ vyhľadávanie – nové rozloženie výsledkov (menu naľavo), pozadie na titulke či zobrazenie menu na titulke až pri pohybe myšou. Nič nové a revolučné, čo by na iných weboch nebolo. Našťastie Google pracuje aj na tom čo je „pod kapotou“, aj keď tu ma práve výsledky medzi obrázkami nikdy extrémne nenadchli.

Ako tieto všetky zmeny príjmu užívatelia si naozaj netrúfnem odhadnúť. Podľa mňa je to až priveľa zmien za tak krátku dobu. Dokonca mám pocit, že takýmito (najmä grafickými) zmenami Google stráca výnimočnosť a tradíciu. Chodím naň kvôli textovým výsledkom, ktoré má stále bezkonkurenčne najlepšie. Ale nič nieje v živote navždy.


Mohlo by ťa zaujímať aj

2x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

  1. Streamer povedal:

    Inak toto uz mal davno Microsoft v ich Live vyhladavaci… tam to ale strasne sekalo, neslo a bolo to velmi neohrabane… tak to potom aj zrusili… dlhsie nemali obrazkove vyhladavanie a znovu uz dost pomenene je to v Bingu…

    Mne osobne sa to aj paci ale stale by som chcel mat moznost si zapnut aj to klasicke. Dufam, ze to tak aj ostane. Nepaci sa mi, ze ak nemam moznost rychleho presunu k niektorej stranke ktoru som uz prescrolloval.

  2. matus povedal:

    da sa to vyhladavanie niekde vypnut ???? presim ved na to sa neda pozerat !!!! dakujem

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.