Kategórie →

Že sa u nás málo číta? Neverím!

Knihám v ich elektronickej podobe som sa venoval len nedávno – tento raz ich spomeniem všeobecne, či už ide o tie papierové alebo elektronické. Najmä v médiach sa pomerne často spomína, že knihy sa nečítajú, mládež ich nečíta vôbec, knihy sa nepredávajú a podobne. Dovolím si tvrdiť, že to nieje pravda – skôr naopak.

Každý človek si musí vybudovať svoj vlastný prístup ku knihám a čítaniu (ako k väčšine veciam). Odmalička som mal a stále mám knihy rád. Práve v tom útlom detstve som mam bližší k tým odbornejším publikáciám z ktorých som sa mohol dozvedieť fakty a súvislosti, predsa len internet ešte „nebol“ a aj teraz oveľa radšej držím isté informácie v ruke v papierovej podobe ako elektronickej.

Čo som nemal rád na základnej ale aj strednej škole bolo povinné čítanie beletrie – pre mňa to boli blbosti a zabíjanie času. Zaujímavé je, že s odstupom času som si práve k niektorým z týchto odporúčaných diel našiel sám cestu po rokoch a s chuťou sa do nich začítal. Chcieť a musieť je aj tu obrovský rozdiel.

Nech cestujem busom, vlakom, leitadlom alebo metrom všade držia ľudia v rukách knihy a živo si viem predstaviť okolo nich tú bublinu vlastného sveta. Paradoxom je, že ide prevážne o mladých ľudí. Fantasy je žáner, ktorý sa tu veľmi dobre udomácnil. Tak isto nech kedykoľvek vbehnem do knihkupectva či už malinkého alebo väčšieho knižného supermarketu tak tam nieje prázdno. Pri pokladni si odstojím, to ani nehovorím ak si idem vyzdvihnúť aj zaplatenú knihu. Knihy sa predávajú.

Prečo sa teda hovorí, že sa číta málo? Alebo sa len málo predáva? Aký je váš názor na túto problematiku – čítate alebo si to nechávate takpovediac na dôchodok?

Ilustračná fotografia via Flickr


Mohlo by ťa zaujímať aj

9x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

 1. monicqa povedal:

  U nás číta celá rodina :). Ja, mama, babka, dedko, krstna, krstny, moje sesternice… Každý má svoj žáner, niekde sa to spája, niekde pretína, niekde totálne odporuje. Ale o tom to predsa je :). A asi podobne ako s hudbou. Neexistuje zlá hudba, tiež neexistuje zlá kniha. Ak sa kniha páči aspoň jednému človeku a dá mu niečo do života (a môže to byť pokojne aj fantasy), tak prečo nie?

 2. michalvalasek povedal:

  Môj názor sa blíži tomu tvojmu, dokonca aj môj čitateľský vývoj bol podobný. Ako decko som mal samé encyklopédie, čo sa ešte stále občas odráža vo výbere vianočných darčekov príbuzenstvom :) Teraz mám v papierovej podobe skôr rôznu odbornú literatúru (technika, vedy, história a podobne), prípadne životopisy a poéziu. Beletriu čítam prevažne v elektronickej forme (spotrebný tovar:)).
  Veľkú pravdu máš v tom, že každý si musí nájsť svoju cestu ku knihám (alebo ju nenájsť vôbec). Videl som to na bratovi, ktorý knihy nikdy dobrovoľne nečítal a potom zrazu (to už bol na VŠ) zhltol na jeden záťah celú sériu o Zaklínačovi od Sapkowského. Potom zasa všetkých päť dielov stopárskej trilógie. Našiel svoju cestu.

 3. peter_kucerka povedal:

  Tiez si myslim ze je to kravina ze sa malo cita. Staci si iba precitat
  http://fwd.etrend.sk/fwd-internet/martinus-sk-mal-dobry-rok-hospodarsky-rastol.html

  Dve najvacsie online knihkupectva na slovensku rastli aj v case krizi. A co to dokazuje, no jednoznacne ze ludia citaju :)

 4. Gianny povedal:

  S knihami som na tom asi podobne ako je popísané v článku. 99,5% je v papierovej podobe. Tiež si nemyslím, že by sa čítalo málo. Pri cestovaní si to človek všíma asi najviac. Rozlišujem dve skupiny. Tí s laptopmi a tí s knihami a mp3 na ušiach. Striedavo sa zaradím k jedným alebo druhým. Určite sa napriek všetkému čo sa v médiách tvrdí, nečíta málo. A to je dobré. Dlhodobo sa snažím zbaviť jedného zlozvyku – nemať rozčítaných viac kníh súčasne. Aktuálne štyri. Zatiaľ márna snaha. :)

 5. Mona povedal:

  Nemôžeš tvrdiť, že sa nečíta menej ako sa čítalo, pokým nemáš v ruke nejakú štatistiku. Mne stačí čítať komentáre súčasných pubertiakov, aby som videla, že nemajú žiadnu slovnú zásobu, nevedia písať, ani používať diakritiku. Často kladú otázky na rôzne diskusné fóra, no aj keď píšu slová gramaticky správne (čo je skôr rarita, ako štandard), kombinujú ich tak, že im nikto nerozumie a človek má pocit, že číta preklad z Googlu.

  Osobne som presvedčená o tom, že deti dnes čítajú knihy oveľa menej ako voľakedy. Majú iné možnosti, ako získať informácie, resp. tráviť voľný čas. Čítanie je zložité. Radšej si pozrú film, alebo sa zahrajú pc hru. A potom to tak aj vyzerá. Deti sa nevedia písomne vyjadrovať. Viď prvý odstavec.

 6. tiso povedal:

  Ja som od malička čítal veľmi veľa kníh. Od dobrodružnej literatúry (Pán tragáčik, Tarzan) som prešiel k Verneovkám a sci-fi. Po rokoch som si prečítal aj Hlavu 22 (odporúčam), ale srdcovým autorom sa stal jednoznačne Douglas Adams, ktorého som objavil počas VŠ. Teraz čítam skôr odbornú literatúru a na iné knihy nemám čas. No, ešte čakám na poslednú knihu zo série Odkaz dračích jazdcov od Christopher-a Paolini-ho.

 7. alian povedal: (Autor blogu)

  @tiso: Adamsa mam velmi rad, proste to bol pan spisovatel

 8. Gianny povedal:

  @Mona – dá sa to aj otočiť – nemožno tvrdiť, že sa dnes číta menej, pokiaľ nemám v rukách relevantnú štatistiku. Áno, s dnešnou mládežou to je tak, ako sa napísalo. Oči občas skutočne trpia pri čítaní niektorých komentárov. Na druhej strane, len ťažko porovnávať dnešnú mládež s tou spred napr. 20-tich rokov. Ak by tá vtedajšia už v rannom veku mala možnosť takto verejne komentovať, som si istý, že ani tam by to nedopadlo bohvieako dobre.

  To, že dnes sa nečíta málo vidieť hlavne na mladých ľuďoch vo veku od 20 do 30 rokov. Tu sa číta podľa mňa dosť. Zásluhu na tom má možno aj fakt, že vysokoškolákov je dnes nepomerne viac ako tomu bolo v minulosti. Odhliadnuc od úrovne vzdelávania, “vedľajší účinok”, keď si mládež nachádza cestu ku knihám, možno len a len privítať.

 9. rony povedal:

  kazdy, kto vyhlasi, ze si necha citanie na dochodok je nebesky idiot. Pochopi to vsak len ten, co sa cely zivot “trenoval” citanim. Na dochodku sa uz neprebudi a nebude mat sancu.

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.