Kategórie →

Zoznam.sk si pod pojmom mobilný web predstavuje úplne niečo iné než ja

V decembri roku 2008 som si v článku “Moje obľúbené mobilné stránky“ poplakal, že mi chýba mobilná verzia cestovných poriadkov. Keď som ale zbadal článok „Cestovné poriadky optimalizované pre mobilné zariadenia“ na fwd.etrend.sk hneď som sa potešil. Bohužiaľ predčasne.

Rýchlo som preletel očami správu, že mobilná verzia je dostupná na cp.zoznam.sk a nejaký tradičný pokec o tom ako sú mobilné weby in no výskumy ukázali že užívatelia nemajú záujem sa s nimi učiť narábať.

Na PDA som veselo spustil Opera Mobile a zamieril na daný web. Najprv som bol prekvapený, že vidím tú istú verziu ako na desktopovom prehliadači (aj s reklamou od Etarget-u). Tak som v Opere zmenil zobrazenie na mobilné – v tomto móde prehliadač prispôsobuje stránku na zobrazenie na mobiloch a podobných zariadeniach aj keď tá pre ne nieje optimalizovaná. To bolo ešte horšie – mám ale tušenie, že toto je finálny výsledok. Od peknej stránky to má ďaleko. Vrátil som sa k tlačovej správe a pozorne čítal. Nič. Len som sa dozvedel, že Zoznam.sk mi vďaka tejto verzii šetrí čas aj peniaze.

V hlavičke som našiel media="handheld" ukazujúce na zoznam.sk/mobil. Tu som ale už vážne nechápal, či ide o vtip alebo nie. A si si ju zobrazím pre mobil tak je to nekonečné rolovanie, ak ako na desktope tak je to pekné ale tá grafika sa naťahuje pol dňa. PDA mi hlási nedostatok pamäte, mažem teda cache prehliadača. Čerešničkou na torte je, že „mobilná“ verzia odkazuje na obsah ktorý nieje pre mobilné zobrazenie optimalizované – čiže sa dostanete na plnohodnotné stránky. Tak isto aj keď budete vyhľadávať.

Niesom žiaden profík na webdizajn ani optimalizáciu pre mobilné zariadenia ale ako bežný užívateľa poviem, že tak takto sa to nerobí. Takéto nechcem. Radšej si budem naďalej otvárať cestovné poriadky od Atlasu, ktoré tiež niesu pre mobil optimalizované ale aspoň sa netvária že áno. Ale som na ne zvyknutý.

A možno je problém medzi PDA a stoličkou. Neviete o niekom, kto dáva k takýmto zdrojom API?


Mohlo by ťa zaujímať aj

3x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

 1. rony povedal:

  ja som si vzdy myslel, ze mobilny web je server na kolieskach.

 2. Kusi povedal:

  skus klasicke cp.sk, mne to funguje mobilne bez problemov, len ma strasne serie 20 centov za jedno hladanie.

 3. alian povedal: (Autor blogu)

  @rony: nie nie, servre byvaju na kolajnickach a nie kolieskach ;)

  @Kusi: ved na klasicke CP.SK v clanku odkazujem, to je to co patri pod Atlas. Akych 20 centov?

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.