Kategórie →

Tlačené magazíny o IT a fotografii u mňa definitívne skončili

Dlho sa hovorí o konci printových médii ale aj spoplatnení online obsahu ktorý bol doteraz zadarmo. Ja som začal tým, že u mňa definitívne skončili tri mesačníky. Dôvodov prečo je tomu tak je pomerne dosť.

Prvé PC Revue som si kúpil vo februári 1999. Obsah som úplne hltal, takže netrvalo dlho a do pol roka som ho mal predplatené. Samozrejme každé číslo som mal spredu zozadu prečítané, internet bol pre mňa dostupný cez dial-up pripojenie. Bezcieľne sa surfovať nedalo, pre študenta ktorému bodlo zľavnené predplatné to bol luxus. Čiže najprv som si čo to prečítal, posťahoval odpojil a offline prezeral stránky. Bolo to lacnejšie.

Samozrejme som si sem tam kúpil aj niečo iné ako napríklad Chip, PC World a pod. ale nejako som nemal potrebu ich predplácať. Páčil sa mi obsah PC Revue a aj štýl písania. Neskôr pribudla CD a DVD príloha. Už nebolo potrebné sťahovať desiatky MB z internetu. Časom sa magazín rozdelil, striedali sa mobily s fotoaparátmi, neskôr vzniklo Digi Revue a Infoware. Všetky tri časopisy som mal predplatené a boli pre mňa zaujímavé.

Samozrejme prišiel kvalitnejší net, novinky na začiatku a v stĺpčekoch postupne strácali na aktuálnosti. Boli tu však ale stále kvalitné seriály a vydania na rôzne témy. Začal som ale strácať prehľad a prestával mať potrebu všetko hltať ako dovtedy. Asi po ročník 2006 viem podľa obálky čo volo vo vnútri, najmä asi prvé tri ročníky sú patrične opotrebované, lebo som ich čítal snáď donekonečna. Zato posledné ročníky mi absolútne nič nehovoria. Často krát som do rúk zobral aj pol roka staré vydanie ma mal pocit že to je prvý krát. A aj bolo.

Posledný rok som predplácal už len kvôli tomu aby som v rukách držal niečo papierové a stále nepozeral len do toho LCD. No namiesto toho som mohol kúpiť radšej knihy. Reklama mi nikdy nevadila, naučil som sa ju ignorovať – toto viem pochopiť u vydavateľstiev. Sú magazíny, kde je to neporovnateľne horšie. Prestalo ma al už baviť čítať tie isté seriály pre začiatočníkov dookola. Hlavne to ale bolo PC Revue a ja už PC nevlastním, Windows nieje môj operačný systém. Tak som sa rozhodol zostať pri Digi Revue a Infoware.

Digi Revue ale tento rok zomrelo a je z neho BZ! Ide o livestylový magazín o moderných technológiách, životnom štýle, rýchlych autách a pod. Nič pre mňa, keďže ma zaujímali recenzie do hĺbky skúsenosti z používania, proste dojmy recenzenta. Toto už suplujú úzkoprofilové blogy a v zahraničí aj blogeri. V tomto roku som si už nič nepredplatil a mojím zdrojom bude internet, ktorý klasické papierové média vytlačil. Povedzme si narovinu, že papier je papier a je rozdiel len na niečo pozerať a držať to v ruke. Čiastočne sa ukľudňujem, že keď sa na trhu udomácnia ebooky tak si aspoň PDF verzie prelistujem.

Ak sa chcete spýtať či som ochotný za takýto obsah v slovenskom jazyku na webe platiť tak odpoveď je nie.


Mohlo by ťa zaujímať aj

7x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

 1. Srigi povedal:

  Ono tieto IT casopisy su pomerne “Windows centricke”. Ked clovek switchne, tak sa iba pousmeje na clankami o roznych optimalizatoroch, cisticoch registrov a pod.

  Inak ja som bol na tom podobne a dnes si uz iba obcas stiahnem PDF Computer z rapidu – bezne aj s polrocnym oneskorenim.

 2. alian povedal: (Autor blogu)

  @Srigi: koncom roka kupis casak a na DVD budu vsetky predchadzajuce cisla ;)

 3. mekelle povedal:

  Pekne napisane. Tot pred par dnami som mal dumku na podobnu temu:
  http://www.ine.sk/2010/01/24/digi-foto-konci/

 4. alian povedal:

  @mekelle: vdaka, ano cital som ta ;)

 5. Gianny povedal:

  S týmto sa posledné dni voľajako vrece roztrhlo. Ste si vedomí toho, že takýmito vyhláseniami ženiete seriózne printové média do záhuby ešte viac ako doba? :)))

  Osobne som sa k predplatnému akéhokoľvek magazínu podobného razenia nikdy neodhodlal. Nikdy by mi každé číslo nesadlo a preto radšej kupovať podľa obsahu v stánku. A potrebu dávať si jednotlivé ročníky viazať som nikdy nemal. Pri jarnom upratovaní však vždy pekná kôpka papiera detvákom do zberu pribudne.

 6. Mac povedal:

  Tiež som s obľubou čítaval PC Revue, potom tam bol vynikajúci seriál o Macoch (ešte Power PC), aj na základe bohatých informácií v ňom som switchol a nejako mi PC revue už nebolo treba. Veľa krát som si hovoril že trochu zaspávajú. Chápem že Win je drvivá väčšina ale medzi cieľovkou tohoto magazínu rastie komunita jabĺčkarov pomerne dosť a keďže PC revoue je takmer Win only, samo sa okráda o potencionálnych čitateľov.

 7. alian povedal: (Autor blogu)

  @Gianny: nevies ze blogeri predpovedaju o dost skorej to co dolahne aj na masy beznych “smrtelnikov”? ;)

  @Mac: ten serial si aj ja pamatam, vtedy sa dost pisalo aj o linuxe a inych alternativach. Teraz je maly serial o nom v Infoware ale to je malicko naviac pre BFU. Od Apple recenzovali snad len iPhone lebo to je masovka, ale iMac si nepamatam ani nic podobne. Dost je ignorovany slovensky internet, sluzby, blogeri aj spolocnosti. To nehovorim o dizajneroch, webmasteroch a pod.

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.