Kategórie →

Krátky pohľad na Mozilla Firefox 3.6

Vo štvrtok 21. januára uzrela svetlo sveta nová verzia prehliadača Mozilla Firefox s číslom 3.6, ktorá vychádza z poslednej testovacej RC verzie. Krátko po oznámení mi prehliadač 3.5.7 ponúkol novšiu verziu na aktualizáciu tak som samozrejme neváhal.

Táto verzia je postavená na jadre Gecko 1.9.2 a pracovalo sa na nej cca posledný rok. Aj tento krát sú zmeny ktorými browser prešiel triediteľné do dvoch skupín: tie čo sú a niesu vidieť. S novým jadrom prišiel rýchlejší štart a odozva, v neposlednej rade aj zrýchlenie práce s JavaScriptom ktorý je všade.

Nezabudlo sa ani na pridanie nejakých nových featur z HTML5 (video už ide aj na fullscreen) a CSS. Vylepšená bola práca s rozšíreniami – upozornenie na staré vezie, prehľad najobľúbenejších aj s hodnotením. S novou verziou vie robiť vyše osemdesiat percent z nich. Ja som mal nekompatibilný len jeden – ColorZilla na Mac-ku, divné je že tá sita verzia mi na linuxe išla bez problémov. Používam Mozilla Buildy z Ubuntuzilla.

Na záver som si nechal asi najväčšiu vizuálnu vychytávku tzv. Personas. Ide o témy (skôr skiny) pre prehliadač inštalovateľné ja jedno kliknutie. Efektne je spravené ich preview, keď stačí prejsť myšou nad konkrétnou témou a hneď sa zobrazí ako by vyzerala, čiže žiadna komplikovaná inštalácia a reštarty. Mňa táto nová featura vôbec nedostala a aj keď som si preklikal pár z tých 30 tisíc dostupných bolo to skôr sklamanie a zhodnotenie jedným slovom – blbosť. Myslím, že trend je niekde inde – minimalizovať prehliadač tak aby bola stránka dominatná, výborne to ukazuje Google Chrome alebo Microsoft Explorer 8. Možno si Personas svojich priaznivcov nájdu, no na mňa to pôsobí rušivo.


Mohlo by ťa zaujímať aj

6x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

 1. mekelle povedal:

  suhlas “personas” su blbost, sam mam aj na windows minimalisticku temu. ale viem si predstavit cielovu skupinu – ludi, ktory si svoj prehliadac pekne nacackaju :)

 2. alian povedal: (Autor blogu)

  @mekelle: ano niekoho to urcite potesilo ale neviem ci toto je zrovna ta zmena ktoru FF potrebuje

 3. Kusi povedal:

  No mne sa Personals celkom paci, pripomina mi to trocha Win 7 a automaticku zmenu pozadia, to iste mi robi FF. Ale pokial to nestiahnu este aspon o jednu listu a ten stavovy riadok dole, tak na FF este stale neprejdem a ostanem u Chrome. No a sice to zrychlili, ale mohli aj viac :) Btw, toto je posledna velka aktualizacia FF, zmeny sa budu robit iba cez automaticke aktualizacie prehliadaca. Pisal som o tom: http://kusi.sk/clanok/mozilla-firefox-3-7-nebude/

 4. alian povedal:

  @Kusi: kolko ludi tolko chuti

 5. mekelle povedal:

  @alian: preto pisem, ze je to blbost:) Ako cielovku som si predstavil 15tku s blogiskom, ktora na FF nahodi peknucky-milucky-ruzovucky look s kvetinkami :)

 6. alian povedal:

  @mekelle: uplne suhlasim ;)

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.