Kategórie →

Čo napíšete na Facebook je stratené

Ak je Facebook najžiarivejším príkladom user generated conentu tak taký content nechcem. Prečo? To čo napíšete alebo pridáte si buď zažije svojich päť minút slávy alebo hneď zapadne prachom, čoby sa skôr či neskôr stalo.

Prístup k tejto službe je rôzny a já počet ľudí ktorý aký používajú neviem posúdiť. U niekoho nahradil Facebook Pokec od Azetu, prípadne toto je ich prvý kontakt so sociálnymi sieťami. Väčšinou ide o BFU, čiže „bežných fejsbúk užívateľov“. U niekoho zase ide o jeden z mnoha komunikačných kanálov – čo pridávaju naň dávajú aj inde. No nájdete sa aj používateľ čo funguje len na ňom.

Práve táto voľba neviem či je najvhodnejšia, lebo Facebook je na tom viac než hrozne s vyhľadávaním a prechádzaním starších publikovaných vecí. Jednoducho sa to na Nástenke posunie do zabudnutia. Chýba akýkoľvek archív napríklad podľa mesiacov, či priateľov. Použiť a zahodiť. Neviem či v tomto smere chcú vývojári niečo riešiť ale čo by sa malo určite nasadiť je kvalitné vyhľadávanie.

Verím, že vyhľadávanie ešte len príde a bude to niektorý z väčších hráčov na trhu v tomto segmente, veď ide o poriadný bussines a to čo ponúka Facebook teraz sa rovná ničomu. Na chytrého sa hrá snáď pri hľadaní mena, keď ponúkne nejednu vtipnú skomoleninu. To je ale asi tak všetko. Chýba mi intuitívne vyhľadávanie v mojich veciach, v mojich priateľoch ale aj u ostatných užívateľov. Viem, že istý podiel má vo Facebooku má Microsoft, či to bude ale on je veľmi odvážne tvrdenie.

Veď Facebook je internet v internete: vlastné stránky, fóra, aplikácie, komunikácia cez správy alebo niečo ako IM. Obsahu je tam až až. Môžeme polemizovať že nakoľko je kvalitný ale tu si dovolím podotknúť, že v súčasnom stave len tak veľa ako kvalitní sú vaši priatelia.

Ale je pravdou, že zajtra tu byť nemusí. Sám vidím, že ľudia opúšťajú skupiny, menej menia statusy. Počiatočný ošiaľ sa ustáluje. Do väčšej aktivity na ňom by ma nakopla práve skutočnosť, že to čo napíšem nezmizne na tomto „internete“ v prepadlisku dejín, narozdiel od neho si ten skutočný internet totiž pamätá.


Mohlo by ťa zaujímať aj

7x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

 1. Pika povedal:

  Verzia xy FB urcite pride s moznostou publikovania statusov ci obsahu na “FB Blogu”
  … tato moznost sa priam ponuka a riesi stracanie obsahu…

 2. alian povedal: (Autor blogu)

  @Pika: je pravda ze ich system si vsetky aj zmazane data uchovava kvoli previazaniu dat, nejaky blog ci mikroblog by to urcite riesil bez toho Mafianskeho a Zahradkarskeho balastu.

 3. mirko povedal:

  Ja mám podobný problém na Twitteri. Pokiaľ používaš klienta, tak ti nič neujde, ale ja používam webové rozhranie (páči sa mi) a bohužiaľ napr. nezobrazuje správy od poslednej návštevy.
  Potom na konci dňa prídem na TW cez iPhone a zrazu uvidím kto mi odpisoval, alebo že som prehliadol niečo dôležité.

 4. alian povedal:

  @mirko: Twitter je kapitola sama o sebe a uz buduci tyzden si tu najdes clanok ako som hladal toho NAJLEPSIEHO klienta

 5. peter povedal:

  Aj mne vadí keď sa tam objavuje ten zahradkasky, mafiansky či rybaci balast. Ale, niekde som čítal o nejakom scripte do Greasemonkey, ktorý by to mal vedieť blokovať.

 6. alian povedal: (Autor blogu)

  @peter: taky skript napisem kedykolvek, uz som nieco take robil pre stary Pokec (pohladaj ked chces). Ale to nieje riesenie, kedze ten obsah sa ti nacitava, brzdi a potom ho skript skryje.

 7. peter marák povedal:

  Mas pravdu. Chcelo by to riešenie vychádzajúce z ich strany. Oni by predovšetkým mali mať záujem o užívateľský komfort…

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.