Kategórie →

Keď pracujete tak ostatní spia, alebo tak trocha iný time management

V posledných mesiacoch som zaznamenal celkom zaujímavý prístup k prístupu k času, ktorý sa začína čoraz častejšie spomínať. Ide o výmenu denného režimu – v jednoduchosti povedané prejdete na nočný režim – keď vy spíte ostatní pracujú a opačne. Napríklad vstávate o druhej poobede a idete spať o 6 ráno.

Neraz počúvam ako sa oveľa lepšie pracuje v noci keď je všade kľud. Takýto režim bol popísaný v článku na programujte.com. Myslím, že je len obmedzené množstvo odvetví, kde je možné takéto niečo aplikovať – predsa len je potrebná nejaká komunikácia s ľudmi a tí pravdepodobne vtedy spia.

Keď pracujete tak ostatní spia, alebo tak trocha iný time management

Počas vyše troch rokov keď som pracoval ako IT informatik som mával aj nočné, vtedy ešte mladé telo sa s tým pomerne dobre vysporiadalo a neraz som dokázal fungovať po nej aj 12 hodín s menšou siestou. Malo to svoje výhody a aj nevýhody. No ale práve nepravidelné striedanie bežného denného a nočného režimu (nemohol som mať len jeden) ma donútilo to vzdať. Toto mi príde príliš drastické, odporúčam prečítať linkovaný článok s popisom výhod a nevýhod.

Zaujímavejším riešením je Polyfázický spánok. Tu ide o to, že si pridáte do vášho terajšieho režimu siestu. Tak ako deti v škôlke. Tak si môžete dovoliť kratší spánok – konkrétny príklad z reálnych skúseností na knesl.com.

Polyfázický spánok mi príde ako oveľa lepší nápad a riešenie ako úplná výmena režimu. Určite sa aj vám stalo, že ak ste si „hodili dvadsať“ po práci tak sa vám horšie dávalo dokopy na po chvíľke ste boli opäť plný energie.

Aké sú vaše skúsenosti? Experimentujete takýmto spôsobom s časom?


Mohlo by ťa zaujímať aj

8x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

 1. Miro povedal:

  Tiez si uz dlhsiu dobu hladam nejaky vhodny pracovny rezim, ale je to o to komplikovanejsie, ze skusam sklbit denny job, s bocnymi pracami a vlastnymi projektami po veceroch, a casto to zachadza aj do noci. A ked je clovek do pol stvrtej rana hore, a o pol siedmej vstava do prace, dost to citit :) A prave vtedy prichadza unava a nechut, a skonci to tak, ze vacsinou sa potom k tej praci ani nedostanem, lebo som unaveny este z predchadzajuceho dna. A samozrejme s blbym pocitom, ze som nic nespravil. Je z toho zacarovany kolobeh, z ktoreho sa velmi tazko hlada cesta von :)

 2. Andrej Mikula povedal:

  Áno, experimentoval som s týmto spôsobom práce, aj keď nie celkom dobrovoľne – ono sa nedá veľmi dobre spať, keď človek vypije 6-7 káv za deň :) Rozhodne sa však prikláňam k tomu, že v noci sa mi pracuje lepšie. Nie je to ale asi kvôli tomu, že by bola noc, ale práve presne ako píšeš – máš na prácu kľud a nikto a nič ťa neruší.

 3. Bruno Dilhof povedal:

  Osobne si myslím, že to nie je príliš dobré, a človek si tak škodí.

  Práca v noci môže mať aj výhody, áno, človek má klud ale nie je lepšie sa radšej zamýšlať nad tým, čo konkrétne sa mi na práci v noci páči a skúsiť si to “preniesť” do dňa trebars úpravou pracovných návykov, alebo pracovného prostredia ?

 4. Ivica Duricova povedal:

  Podobne, tiez som nocna sova :) je to uz nielen pracovny navyk, ale akysi zivotny styl… ale je pravda, ze je potrebne aj komunikovat s klientmi a to sa o polnoci moc neda, takze ked aj ide clovek povedzme o tej 4tej v noci spat, predsa len je nutne vstat aspon o 10tej doobeda, aby sa este co to stihlo vybavit. Potom je to 6 hodin spanku co nie kazdemu musi stacit… a prichadza unava, nechut k praci, jedno s druhym… je to komplikovane, ale tiez uprednostnujem pracu v noci.

 5. Marek povedal:

  V noci sa pracuje lepšie, to je pravda. Avšak ak to človek preháňa, neskôr sa to odrazí na jeho zdraví. Sme totiž denné a nie nočné tvory.

 6. Martin Gross povedal:

  Súhlasím s Brunom Dilhofom, človek si takto zdravotne škodí. Telo je zvyknuté v noci oddychovať. Preto sa postupne navečer pripravuje do “sleep modu” a tak by mal človek riešiť najdôležitejšie veci cez deň a na večer postupne zmierňovať tempo. Ono sa to časom prejaví a telo si vyberie svoju daň.

  Osobne preferujem denný pracovný režim. Ráno o šiestej vstať, doobeda človek spraví najviac a je najvýkonejší, po obede výkonnosť klesá. Preto je ideálne práve doobeda pracovať na projektoch ktoré sú najdôležitejšie a maily a komunikáciu vybavovať poobede.

  Mne osobne sa páči zmýšľanie Lea Baubaty ( http://www.zenhabits.net alebo česká verzia http://www.zenhabits.cz) alebo jeho knižky “Soustredení” a “Zen a hotovo”, kde sa dotýka aj týchto problémov. Je to však individuálne, len podľa mňa by sa z toho nemala stávať rutina :-)

Trackbacks for this post

 1. 8 vecí, ktoré nás Woody Allen môže naučiť o vysokej produktivite
 2. 8 věcí, které nás může Woody Allen naučit o produktivitě | Mít vše hotovo.cz

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.