Kategórie →

SNG – Slovenský Národný Gýč alebo ako sa robí (ne)dizajn

SNG – Slovenský Národný Gýč alebo ako sa robí (ne)dizajn Nechcel som si kaziť sviatky nadávaním a pindaním, tak píšem až teraz. Najprv sa ministerstvo nekultúry vyznamenalo „transparentnosťou“ pri priestore A4. No a teraz už pár týždňov rezonuje (ne)dizajn Slovenskej národnej galérie.

Tá vyčelnila na novú internetovú stránku 25 tisíc eúr. Celkom slušná pálka za ktorú sa dá spáchať všeličo, nie len web ale aj umelecké dielo. V nadpise som použil slovo gýč, možno to nie je presné v tomto prípade lebo ten väčšinou označuje až prekombinovanie a komplikovanosť. Je to ale nepoužiteľné a nevkusné.

Ak mala byť nová stránka minimalistická tak sa to autorovi podarilo. Má totiž minimálnu hodnotu, ako z pohľadu ohodnotenia tak aj obsahu. Aj keď celý ten „badžet“ nešiel len do vrecka autora, ktorým je Juraj Sukop, ale len 19 tisíc.

O okrádaní sa toho veľa popísalo napríklad pri novom webe Rozhlasu. Ale ten mal aspoň obsahovú hodnotu. SNG.sk ju nemá. Som milovník minimalizmu, experimenovania s dizajnom a zaujímavých interaktívnych a vizuálnych zážitkov. Tento web mi ale nič také nepriniesol. Najprv som si myslel, že mám len vypnuté CSS z nejakého debugovania.

A možno som len členom tupého stáda, ktoré sa takémuto „umeniu“ nerozumie. No som zastáncom toho, že:

Tvorba štátneho webu by mala byť česť a nie výhra v lotérii

Pritom už toľko krát tu spomínaný minimalizmus je bežný na weboch okolitých národných galérii – Českej, Maďarskej aj Poľskej. Ten súčasný nedizajn by som bral ako týždenný úlet, no nie niečo s čím by som sa chválil.

btw ani to málo čo na webe je nefunguje ako by malo, napríklad taký Archív pri rolovaní. Aj rýchly test použiteľnosti nedopadol neprekvapivo.

Medzičasom sa na túto tému popísalo inde

Pre porovnanie ngprague.cz: Vítězný návrh bude Národní galerií v Praze odkoupen za 30 000,- Kč. Částka bude vyplacena po kontrole technické správnosti materiálů a po případných nutných úpravách. Národní galerie v Praze si vyhrazuje právo vítězný návrh nerealizovat.

Jan Rosa: Heh, a videl si uz http://www.nga.gov/ ? To tych 25kEvri za sng.sk nabera iny rozmer :-)


Mohlo by ťa zaujímať aj

17x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

 1. matej povedal:

  To nemyslia vazne vsak???

 2. Muro povedal:

  Aha…dovolím si tvrdiť, že takéto niečo by som dokázal zbúchať aj sám, a to ovládam len základy HTML a CSS. Myslím si, že ide o ďalší očividný výsmech štátneho inštitútu do očí daňového poplatníka. Z takýchto slovenských praktík mi je vážne zle…

 3. andrej povedal:

  To vyhladavanie je naozaj minimalisticke :).
  (jedna rada: vsetky slova s -krat píš spolu: jedenkrat, viackrat…)

 4. Peťo Kučerka povedal:

  a btw porovnajte si SNG.sk a NGA.gov – suma 25k nabera novy rozmer

 5. Leland povedal:

  Najsmutnejsie je, ze to “umelecke dielo” je platene z nasich dani. Som velmi zvedavy, ci by si pani riaditelka SNG nechala spravit takyto web, keby posobila v privatnej sfere. Mozno tak za sumu o dve nuly nizsiu.

 6. really povedal:

  hlasim sa k prerobenu toho craptu a bullshitu..robim weby, no s tak uzasne platenou robotu za stranku som este nemal….onen amater, co ju robil, zarobil krasne….a riaditelka sng tvrdi, ze ten uzasny vytvor bude este aj cenny…ja to dlabem….ozaj, nexete niekto urobit stranku iba za 100 000€ ?
  ..som pripraveny a urcite si zoberiem na pomoc toho odbornika zo sng….
  dakujem za vase ponuky )

 7. peter povedal:

  predpokladam, ze o ISVS ten clovek este nepocul …..

 8. Oskar povedal:

  Fero, zrejme dobre píšeš, ten web je des a hrôza, tunel a plytvanie.
  Len s tým slovenčinom máš trocha problémy.
  Dovolím si vypichnúť : “O tunely”, “zastáncom”, “toľko krát”. Zo dve-tri ďalšie chyby sú očividne preklepy, tie mi neprekážajú. Moja dilema ako čitateľa je: mám, či nemám uveriť človeku, ktorý sa nedokázal naučiť ani niekoľko (jednoduchých) pravidiel materinského jazyka…

  • alian povedal: (Autor blogu)

   Asi ta sklamem. Pisanie mi celkom islo, len to blogovanie mi slovencinu uplne zdegenerovalo. A hlavne necitam po sebe. Je na tebe ci je pre teba dolezitejsi obsah alebo forma.

   • Oskar povedal:

    Áno, obsah, alebo forma, večná otázka, ale možno jednoduchá odpoveď – mali by byť ako-tak v súlade. Iste sa žiadna tragédia nestala , ale myslím, že v tomto konkrétnom prípade forma uškodila obsahu.
    BTW: dobrá výhovorka, ten “obsah alebo forma”, tiež by som ju určite použil :-)

    • alian povedal: (Autor blogu)

     To ma mrzi, pisal som to s horucou hlavou. Nabuduce to skusim pozriet pred publikovanim. Aspon raz. ;)

 9. neprecitat povedal:

  Človek čo vyštudoval umenie tvorí diela, ktorými chce predsa niečo vyjádriť, možno v tomto prípade len to…

  Juraj Sukop absolvoval štúdium na Katedre grafického dizajnu VŠVU v Bratislave a študijný pobyt na helsinskej UIAH. Získal prvé miesto v bratislavskom kole fyzikálnej olympiády, špeciálne ocenenie v architektonickej súťaži na Kollárovo námestie a na Art Campe v indonézskom Bandungu vychutnával nové médiá. Ešte pred pár dňami pôsobil ako asistent na Katedre architektonickej tvorby VŠVU. V súčasnosti nevie čo skôr.

 10. adaman povedal:

  Človek čo vyštudoval umenie tvorí diela, ktorými chce predsa niečo vyjádriť, možno v tomto prípade len to… že prečo sme sa o vyberovom konani na web nedozvedeli všetci čo sme sa tu zišli!!!!

  Juraj Sukop absolvoval štúdium na Katedre grafického dizajnu VŠVU v Bratislave a študijný pobyt na helsinskej UIAH. Získal prvé miesto v bratislavskom kole fyzikálnej olympiády, špeciálne ocenenie v architektonickej súťaži na Kollárovo námestie a na Art Campe v indonézskom Bandungu vychutnával nové médiá. Ešte pred pár dňami pôsobil ako asistent na Katedre architektonickej tvorby VŠVU. V súčasnosti nevie čo skôr.

Trackbacks for this post

 1. SNG.sk – domáca úloha žiaka 5. ročníka ZŠ z informatiky | Písanice
 2. SNG – ďalší štátny web nám ukazuje, ako sa to nemá at Unambiguous.info

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.