Kategórie →

Ministerstvo kúziel a nekultúry

Udalosti posledných dní ma opäť dokázali zdvihnúť zo stoličky. Najprv to začalo pár statusmi na spoločenských sieťach a onedlho sa informácia objavila aj na oficiálnom webe a4.sk. Á-štvorka – Nultý priestor po 8 rokoch nezískala priestor v ktorom pôsobila doteraz – prízemie Domu umenia na námestí SNP.

Priestor sa ďalej mal poskytovať podľa výsledkov súťaže, v komisii o tom rozhodovali ľudia z Národného osvetového centra a so zástupcovia vedenia Ministerstva kultúry. Nakoniec pre zachovanie priestoru hlasovali len dvaja ľudia a ôsmi boli proti. Priestor získala nezisková organizácia Cylinder (Alexander Gerič), založená iba 5 dní pred uzávierkou – čiže organizácia očividne bez preukázateľnej požadovanej trojročnej skúsenosti s dramaturgiou kultúrnych aktivít.

Ministerstvo kúziel a nekultúry

Jednoducho povedané 1 600 podujatí, ktoré spáchala A4 a meno, ktoré si vybudovala ako doma tak aj v zahraničí bez problémov zmietol zo stola niekoľko dní kvasený kúzelník. Doslova. Priestor v centre mesta je veľmi lukratívny a sem očividne alternatíva nepatrí. Ako to celé prebiehalo popísal Marek Adamov, ktorý v komisii sedel. Myslím, že po prečítaní nieje čo dodať.

Kultúra to má na Slovensku ťažké. Najmä tá alternatívna t.j. tá keď vám album nekrstí populista. Aj keď nálepka alternatíva sa už nejakú dobu nenosí tak tu je a ľudia ju nielen robia (väčšinou z nadšenia a pre dobrý pocit) ale na ňu aj chodia a majú ju radi.

Ministerstvo kúziel a nekultúry

Ani súčasná vláda ktorej členovia chodia chodia na festivaly a ministerstvu šéfuje roker toho nič neporiešila. Skoro aj ona zrušila obľúbené rádio a autorský zákon, ktorý stojí s prepáčením za kýbel hován neposunula ďalej. Taktiež podporuje a zachováva fungovanie pochybných občianskych združení, ktoré majú štruktúru a zamestnancov ako stredne veľký podnik – áno myslím SOZA.

Som za odluku kultúry od štátu. Nadšenci by sa tak nemuseli báť, že práve štát ich za to čo robia zapredá či podrazí. Pevne verím, že ľudia okolo A4 na všetko nezanevrú a pokúsia sa o hľadanie nového priestoru.

Autor je zakladateľom KUULTUR MAG.

Článok možete podporiť na vybrali.sme.sk


Mohlo by ťa zaujímať aj

7x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

 1. Uzivatel povedal:

  Som za odluku kultúry od štátu.

  “takze som dosla k nazoru, ze to, co skutocnu kulturu zabija je skor prilev penazi od statu”
  http://blog.sme.sk/diskusie/dpl/17641925/Od-podvyzivy-sa-hynie–a-to-plati-aj-pre-kulturu.html

 2. MNKWR povedal:

  pekny plagat, comic sans musi byt, zasluzia si miesto. :)))

 3. mark povedal:

  Na Slovensku vladne chut rusit vsetko co je dobre, alebo aspon trochu sa vymika z nasho vyumelkovaneho mainstreamu. Keby bol za tym aspon “vyssi” princip, ale vsetko je to iba o peniazoch :)

 4. Duri povedal:

  Co na to Krajcer?

 5. Stanovisko ministra kultúry Daniela Krajcera k verejnému výberu

  Minister kultúry SR Daniel Krajcer vyzval generálneho riaditeľa Národného osvetového centra, aby zrušil verejný výber na subjekt spolupráce na činnosť v Dome umenia na Námestí SNP. Minister adresuje riaditeľovi NOC túto výzvu na základe výsledkov dôsledného preverenia postupu pri uskutočnení tohto verejného výberu na subjekt spolupráce. Po dôslednom preverení totiž dospel k záveru, že ani jeden z prihlásených uchádzačov nesplnil všetky stanovené podmienky na prihlásenie sa, pričom tieto náležitosti skúmalo Národné osvetové centrum a odborná komisia posudzovala len predložené projekty.

  Minister kultúry zároveň vyzýva generálneho riaditeľa NOC, aby zopakoval súťaž na výber subjektu spolupráce, ale nechce, ani nebude zasahovať do názoru odbornej komisie na predkladané projekty. Názor komisie, kvalitu víťazného projektu, či kvalitu projektov ostatných uchádzačov, nijakým spôsobom nespochybňuje.

  Daniel Krajcer oceňuje skutočnosť, že generálny riaditeľ NOC postupoval formou verejného výberu na subjekt spolupracovníka, pretože žiaden osobitný predpis mu takúto povinnosť neukladá. Ak však takáto forma verejného výberu bola zvolená a boli pre ňu stanovené podmienky, bolo povinnosťou postupovať v zmysle nich.

 6. Draksavracia povedal:

  “Umelci by si mali uvedomiť, že žiadať od štátu peniaze na umenie je ako žiadať peniaze od sicílskej Cosy Nostry, respektíve žiadať špinavé prachy od jej „výboru“ pre podporu umenia.” – manifest za odluku kultúry – MINISTERSTVO KULTÚRY COSY NOSTRY http://draksavracia.sk/2011/12/18/ministerstvo-kultury-cosa-nostry/

Trackbacks for this post

 1. SNG – Slovenský Národný Gýč alebo ako sa robí (ne)dizajn | alian.info

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.