Kategórie →

Alexa rank – čo to je a tipy ako ho vylepšiť

Treba začať tým, že za všetkým stojí Alexa Internet, Inc. – spoločnosť ktorá patrí momentálne pod Amazon.com. Založili ju v roku 1996 by Brewster Kahle a Bruce Gilliat, názov má v sebe niesť odkaz na Alexandrijskú knižnicu – najväčšiu studnicu vedomostí.

Aj vďaka tejto spoločnosti vznikol archív „internetu“ a v roku 1998 spoločnosť darovala 2TB archív Library of Congress. O rok neskôr ju kúpil spomínaný Amazon za 250 miliónov dolárov. Nasledovalo celkom divoké obdobie žalôb, redizajnu, zmeny hodnotenia stránok a podobne.

Alexa rank – čo to je a tipy ako ho vylepšiť

V súčastnosti Alexa funguje ako indexovací nástroj pomocou robotov ale aj na základe spätnej väzby z Toolbaru. To je kapitola sama o sebe – je dostupný pre najrozšírenejšie prehliadače a kvôli nie zrovna kóšer prístupu ho mnoho antivírov považuje za malware.

Podstatné je, že od roku 2005 je dostupné API a množstvo hodnotiacich webov a online služieb berie Alexa rank ako dôležitú informáciu. Určite ste naň narazili, no a ak sa tak stalo tak určite ho chcete mať čo najnižší. Či už ten globálny alebo v danej krajine.

No ako ho znížiť? Presný návod neexistuje no je niekoľko tipov ako s tým niečo spraviť:

 • nainštalujte si Toolbar (ak sa nebojíte) a ak na to zlomíte aj vašich priateľov a budú chodiť na váš web tak to bude ešte lepšie
 • rozumný linkbuilding sa prejaví aj tu, nepozerajte len na Google Page Rank ale ak chcete lepšie Alexa score tak si preverte aj to
 • pridajte si widgety – aspoň na chvíľu, Alexa ich má v ponuke a ak ich budete mať na webe tak bude o nich vedieť
 • napíšte o Alexe – okrem toho, že ľudia sa dozvedia od vás niečo zaujímavé tak vaše skóre určite poskočí

Možno sa pýtate či sa to oplatí a stojí to za tú prácu. Moja odpoveď je áno aj nie. Na slovenskom internete som nemá príliš cenu riešiť, možno pri hladkaní ega áno. Pri tých zahraničných weboch a rôznych testoch už áno. Voľba je na vás.


Mohlo by ťa zaujímať aj

6x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

 1. depi povedal:

  Kedze je Alexa lahko ovplyvnitelna nie je to az tak smerodajny udaj, ale obcas pomoze urobit si o danom webe prehlad, pripadne o jeho pribliznej navstevnosti.

  Mna ale celkom zaujal nedavny experiment, ktory robil Drago na 404m.com, zistil ze Alexu je mozne znizovat len cisto linkbuildingom, tj. nemusis mat ani toolbar ani navstevnost a napriek tomu ked na teba odkazuju weby sa hodnota zacne znizovat, vidim to v praxi aj ja na niektorych novych weboch, kde som urobil linkbuilding a navstevnost je tam zatial nizka.

 2. Michal Kočiš povedal:

  Na “hladkanie ega” je umelé znižovanie alexa ranku možno dobré, ale okrem toho? Napadajú ma iba dve veci a to doplňujúci informačný údaj pre záujemcov pri predaji webu, alebo pri ponúkaní reklamnej plochy? Aký je ešte iný možný význam?

 3. MagnusSEO povedal:

  Je úplne jasné, že Alexa rank je slovo pre bežného používateľa internetu neznámy pojem. Ale v našich podmienkach je to rebríček vhodný (možno tak) na porovnanie dvoch tématicky podobných webov. Pre približné zistenie návštevnosti. Ale bežne ho pri analýzach ani neskúmam. Máte inú skúsenosť?!

Trackbacks for this post

 1. 4 nástroje na analýzu stránok | alian.info

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.