Kategórie →

Robert Maynard Pirsig – Zen a umění údržby motocyklu (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance: An Inquiry into Values)

Dnes asi sklamem každého, kto tu čakal ďalšiu recenziu odbornej literatúry, ale nie tak úplne – rád by som totiž spomenul klasické americké dielo Zen a umění údržby motocyklu (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance: An Inquiry into Values), ktorého autorom je Robert Maynard Pirsig.

Nie tak úplne preto, lebo na knihu môžete nazerať rôznymi spôsobmi – ako na technický manuál, skriptá filozofie alebo oddychové čítanie. Z každého má niečo, čo zistíte hneď po prečítaní prvých pár stránok.

Robert Maynard Pirsig - Zen a umění údržby motocyklu (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance: An Inquiry into Values)

Robert Maynard Pirsig - Zen a umění údržby motocyklu (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance: An Inquiry into Values)

V knihe autor putuje zo svojím synom Chrisom (a na začiatku ešte aj s pár priateľmi) na motorke naprieč Štátmi na motorke. Rozpráva príbeh tejto cesty a zážitky z nej. Nechýbajú technické opisy od ktorých sa postupne prepracuje až k svojim dávnejším činnom a myšlienkam. Hlavne filozofickým. Vyvrcholením je priam až boj východného a západného myslenia.

Kniha sa stala ihneď bestsellerom a získala si ihneď priazeň ako čitateľov tak aj kritikov. To bolo v apríli 1974. Šesť rokov predtým Pirsig oslovil 122 vydavateľov s úmyslom vydať knihu no nepochodil. Kniha sa stala úspešná hlavne kvôli prístupu k filozofii a jej aplikovaniu do bežnej reality.

Robert Maynard Pirsig - Zen a umění údržby motocyklu (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance: An Inquiry into Values)

Samotný Pirsig bol profesor, v roku 1960 prepadlo ťažkej depresii z ktorej bol liečený elektrošokmi (vtedy to bolo ešte povolené). Po uzdravení v roku 1967 začína pracovať na knihe a neskôr vyráža zo svojim synom na motocyklový výlet. Výsledkom je Zen a umění údržby motocyklu. Jeho syn Chris bol v roku 1979 zavraždený.

Kniha ma dostala na plnej čiare. Konečne chápem prečo je stále v TOP 10 rebríčkoch najlepších kníh. Priznám sa, že neraz som musel po pár riadkoch knihu odložiť a premýšľať nad obsahom. Aj po odčítaní sa k nej v myšlienkach pomerne často vraciam a riešim Kvalitu.


Mohlo by ťa zaujímať aj

2x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

  1. Braňo povedal:

    Včera som si ju pozeral v kníhkupectve a celkom sa mi zapáčila, takže si celkom prispel do rozhodovania :D aj keď som pôvodne hľadal niečo iné o Zene… vyzerá to ako kvalitné čítanie

  2. alian povedal: (Autor blogu)

    @Braňo: nezabudni sa potom podelit o tvoj nazor

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.