Kategórie →

Podvod ohlásite už aj emailom, ale

Úrad boja proti korupcii Prezídia policajného zboru zriadil emailovú schránku na účely oznamovania podozrení z podvodu. Podvod alebo iná nezákonná činnosť musí mať dopad na finančné prostriedky Európskej únie  a štátneho rozpočtu.

Osobne som veľmi zvedavý, koľko ohlasov im príde nakoľko podmienky zasielania sú veľmi prísne – nejde o anonymnú službu. Teraz nemyslím z pohľadu bezpečnosti IT ale osobných údajov. Spätne budete kontaktovaný odosielateľ (musí na seba uviesť kontakt), ktorý musí nejakým spôsobom podvod dokázať – listina, svedkovia, identifikačné údaje o projekte (zmluve), identifikačné údaje o poskytovateľovi príspevku, identifikačné údaje o konečnom prijímateľovi atď.

Myslím, že nabrať odvahu a niečo oznámiť sa u nás stále ešte nenosí – no takto mi to príde ako hádzanie polien pod nohy. Ako keby polícia chcela informácie o vrahovi, ale mohli by sa ozvať len ľudia čo to nafotili alebo sa na nej priamo podieľali. Čokoľvek iné sa radí medzi „neopodstatnené podnety“. Klasický byrokratický prístup typu – áno dá sa to aj elektronicky, ale radšej nás s tým neotravujte.

Na druhú stranu naozaj lepšie ako nič.


Mohlo by ťa zaujímať aj

1x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

 1. tomas povedal:

  predpokladajme, ze ludia, ktori maju potrebu na nieco upozornit, disponuju konkretnymi dokazmi. A prave o tie ide. Prisiel som do styku s ludmi, ktori posielali typy (v inej veci) z cistej zlomyselnosti (s nadejou, ze sa nieco proti dotycnym osobam podnikne, a to len z toho titulu osobnych sporov).
  Korupcia sa deje, pokial mozno, za pritomnosti co najmensieho poctu ludi.
  Preto si myslim, ze ak niekto naberie odvahu informovat, mal by mat odvahu povedat viac (v pripade zasadnych informacii aj svedcit). Predpoklada sa, ze o danej veci vie viac, ako to, ze “niekto tam s niekym -vraj- kseftuje”. Ide o zavazne obvinenie a ak si informator stoji za svojim, musi podlozit relevantne dokazy. Inak sa to zmietne zo stola ,ako to nazyvas aj ty, ako neopodstatnene.
  Dokazovanie korupcie si vyzaduje trochu viacej ako len zaslanie anonymneho typu.
  O tom, ci je nasa spolocnost na taketo pripravena, tazko povedat. Vela ludi dava uplatky (napr. u lekarov),… a robia to vedome. Mailove hlasenie, o ktorom pises, je pre tych, ktorym prave toto vadi a chcu to zmenit.

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.