Kategórie →

Ak netechnickú knihu o webe tak Web design handbook od booQs

Keď som minulý rok uprostred jesene v jednom bratislavskom knihkupectve objavil túto knihu bola to čistá náhoda. Rád sa počas sychravých dní flákam medzi policami s knihami a tak zamierim do políc, kam by som sa inak na webových obchodoch nezatúlal.

Tak tomu bolo aj v tomto prípade. Vždy ma fascinovali tie tučné publikácie zo stovkami strán, kvalitnými fotografiami za nehorázne sumy napríklad o čokoláde, kameňoch či domoch na strome. Viete také tie knihy, ktoré kvôli svojej cene niesu úplne bežným artiklom ale nájdete ich trebás v katalógoch kde robia zátišie.

Web design handbook od booQs

Web design handbook od booQs

A medzi takýmito kúskami som našiel aj publikáciu Web design handbook z roku 2009 od Belgického vydavateľstva booQs. To sa nevenuje odbornej literatúre ale skôr tej zážitkovej – vydali knihy o interiéry, anjeloch, ilustráciach atď.

Web design handbook prináša na takmer 600 stranách screenshoty webov, ktoré spĺňajú nálepku 21. storočia. Ak si zoberieme, že kniha má už dva roky a tie na webe znamenajú celú generáciu trendov je až neuveriteľné ako kniha pôsobí nadčasovo. Môže sa to ucelený výber stránok, ktoré určite v drvivej väčšine nebudete poznať.

Keď si kupujem webovú literatúru, tak ide hlavne o technické čítanie, programovanie, marketing, analytiku a podobne. Táto kniha vo mne odštartovala záujem o vizuálne inšpiratívnu literatúru – tá na rozdieľ od tej technickej pretrvá oveľa dlhšie. Príkladom môžu byť aj 50 rokov staré publikácie rôznych grafických prvkov, ktoré sa stále berú za vzor.

Web design handbook od booQs

Web design handbook od booQs

Áno na webe sa dajú nájsť tisícky príkladov zoznamov webov, ktoré musíte vidieť. No Web design handbook má oproti nim úžasnú výhodu – ide o papierovú knihu. Neraz sa mi stalo, že som márne hľadal inšpiráciu, no mal som plne zuby netbooka v posteli. Človek do toho pozerá celý deň a ešte aj v noci? Nehrozí! S knihou to ale bolo inak – tá ma upokojuje a ak som v nej našiel niečo zaujímavé stačilo si to poznačiť a ďalší deň nájsť na webe.

Mám rád pekné web stránky, považujem to za umenie. Toto chápe málo kto a málo kto dokáže mať z toho precítenie keď na niečo vydarené narazí. Keď je to dielo. Toto sa veľmi ťažko vysvetľuje ľudom, pre ktorých je web len webom. No s touto knihou sa mi prihodilo niečo nevídané – zopár priateľov nezávisle na sebe s ktorými som sa na tému „web ako umenie“ nemohol baviť ju vzali do rúk a pochopili, že aj toto je umenie.

Web design handbook od booQs

Web design handbook od booQs


Mohlo by ťa zaujímať aj

2x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

 1. Peter povedal:

  Zdravim ta,

  zaciname jeden web projekt, mozem ta poprosit o radu 1 – 2 dobre spracovanych knih o web design-e, marketingu a vobec nejakych uzitocnych typoch pri web projektoch.

  Dakujem,

  Peter

 2. alian povedal: (Autor blogu)

  @Peter: web je jedna vec, grafika druha a marketing tretia. Nepoznam ziadnu knihu, ktora by kombinovala vsetky tri veci. Skus si poziet eknihy od Smashing https://shop.smashingmagazine.com/smashing-ebook-bundle-3-7-eu.html

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.