Kategórie →

1000 grafických prvků od Grant Design Collaborative

Minule som knihou Web design handbook z vydavateľstva booQs načrtol smer ktorým sa budem chvíľu v recenziách uberať. Áno bude to o dizajne a inšpirácii a dnes predstavená kniha tieto požiadavky spĺňa ukážkovo.

Kniha má honosný názov 1000 grafických prvků a naozaj na vyše tristo stránkach ich tam toľko aj nájdete. Grafické prvky sú z rôznych oblastí a podľa toho tam nájdete rozdelené aj kapitoly.

1000 grafických prvků od Grant Design Collaborative

1000 grafických prvků od Grant Design Collaborative

Začína sa časťou Printng techniques čo obnáša knihy, vizitky, letáky a plagáty. Tá plynule prechádza do Manipulated surfaces – rôzne hmatateľné potlače, dierovania a hry s rôznymi vrstvami materiáli. Nasleduje časť Formats and binding zameraná na tvar a spracovanie. Ide o prehľad balení, brožúr, CD a podobne. V tejto časti získavajú produkty výrazný priestorový tvar.

Kapitola Add-on prináša ukážky rôznych dodatočných prvkov balenia – ide o visačky, našívacie etikety, previazania letákov a balíkov. Nasleduje časť Unique materials zameraná na netradičné materiály, ktoré sú do produktov zakomponované ako rôzne fólie, plasty, nite, drevo a dokonca aj kov.

1000 grafických prvků od Grant Design Collaborative

1000 grafických prvků od Grant Design Collaborative

Grapihic devices ukazje už viac ako nejaký celkový formát prezentovanie grafického spracovania – ilustrácie, nadpisy, detaily obalov kníh a plagátov, použitie fontov. Ide o pochopiteľne najrozsiahlejšiu časť knihy 1000 grafických prvků. Z väčšej časti v knihe sú ukážkami papierové produkty: krabice, knihy, letáky a vizitky. Vínimkou je zopár fliaš, tričiek či pixla farby.

Po dizajnérskej stránke ide o veľmi pekne spracovanú knihu, ktorá sama na svojom obale nesie niektoré grafické prvky, ktoré sú v knihe ukázané. Kniha má český názov a úvodník no zbytok zostal v anglickom originále. Ide o album fotiek a grafiky – pod jednotlivými ukážkami je len názov autora a krajina pôvodu, žiaden iný obkec nečakajte. Dokonca aj záverečná strana o autoroch je v angličtine. Napriek tomu, že kniha zobrazuje rôzne formy dizajnu z rôznych častí sveta tak všetky ukážky v nej majú rovnakých menovateľov a to minimalizmus, jednoduchosť a triezvosť. Tieto prvky sú aktuálne aj v súčasnej dobe.

1000 grafických prvků od Grant Design Collaborative

1000 grafických prvků od Grant Design Collaborative

Za knihou stojí Grant Design Collaborative. Toto americké dizajnérske štúdio vzniklo v roku 1996 a za tú dobu si vybudovalo značné meno vo svojej sfére. Nezameriava sa len na dizajn ale ponúka komplexne služby v oblasti stratégie, budovania značky a identity.

1000 grafických prvků vyšlo v roku 2009 vo vydavateľstve Slovart, z anglického originálu preložil Jan Kraml. V rovnakej edícii vyšli aj publikácie ako 1000 zbůsobů zpracovaní písma alebo 1000: obalový design. Knihu je možné za príjemnú cenu zakúpiť v online shope Gorila.sk.

1000 grafických prvků od Grant Design Collaborative


Mohlo by ťa zaujímať aj

3x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

 1. peter povedal:

  Naozaj pekná kniha. Ak chce byt grafik “in”, tak by sa mal neustale hrabkat v takýchto materialoch.

 2. endy povedal:

  Tak táto sa mi páči :) Len škoda, že na gorile je zatiaľ nedostupná a doba doručenia vraj niekoľko týždňov. Cena je veľmi slušná, skúsim sa pohrabať v kníhkupectvách :)

 3. alian povedal: (Autor blogu)

  @peter: na webe je takejto inspiracie plno, no v tlacenej podobe je to este viac super

  @endy: skus prejst knihkupectva, v par som ju videl

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.