Kategórie →

Ako to vidím s HTML 5 + tip na web o ňom

O HTML 5 sa veľmi v poslednej dobe vytvoril riadny buzz, W3C sa snaží situáciu upokojiť a tvrdí že je veľmi priskoro na nejaké „hrátky“ s týmto jazykom. Napriek tomu denne vznikajú stovky tutoriálov s HTML tématikou. Ako sa teda k celej situácii postaviť?

Na HTML 5 je určite priskoro. Prerábať weby na dnes už vo webových prehliadačoch fungujúcich funkcii ktoré budú zahrnuté v pripravovanom štandarde mi príde ako bláznovstvo. Na druhú stranu je fajn vedieť čo sa chystá a postupne sa s tým stotožňovať aj keď o desať rokov to tak byť nemusí.

HTML 5

HTML 5 nevnímam ako niečo revolučné ale ako dotiahnutie vecí na ktoré sa zabudlo alebo s ktorými sa nepočítalo v predchádzajúcich špecifikáciách. Musí ísť o naozaj jednoduchý statický web aby ste si vystačili s HTML a CSS. Ako teda vidím HTML 5?

HTML 5 ≈ HTML + CSS + JavaScript

Keď pred pár rokmi prišlo k znovuvzkrieseniu JavaScriptu v podobe Ajaxu mnohý hovorili, že ide o dočasný módny výstrelok. Čas ukázal že to tak nieje a práve JavaScript priniesol ten potrebný hack. A inak to nebude ani pri HTML 5, ktoré prináša zaujímavé elementy ako <audio>, <video> či <canvas>. Práve ten posledný spomínaný sa stáva modlou. Vážení, jedným tagom si ani v HTML 5 grafický editor nespravíte. Opäť bude potrebné niečo na pozadí a ja počítam že to bude opäť JavaScript. Kto ho doteraz vehementne odmietal mal by sa mu čím skorej začať venovať, lebo ani v päťke to bez neho nepôjde.

Teraz k sľúbenému tipu na web. Stránok s tématikou HTML 5 by ste v slovenčine veľa nenašli, ak vôbec nejakú. Takže pochopiteľne ide o anglicky písaný web, no nech vám je útechou že je z dieľne Google. html5rocks.com prináša množstvo tutoriálov a návodov s tématikou HTML 5, s kódom sa môžete hrať dokonca online priamo na webe.

Ilustračné foto via flickr.com


Mohlo by ťa zaujímať aj

2x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

  1. tiso povedal:

    HTML5 je HTML s novými kúskami, krok k sémantickému webu. Spolu s CSS3 umožňuje webdizajnérom hrať sa s novými vecami a rýchlejšie a jednoduchšie spraviť to, čo potrebujú. A vďaka knižniciam Modernizr, CSS3 PIE a iným konštrukciám umožňujú pracovať s novými vecami aj v prehliadačoch, ktoré ich nepodporujú.

    Takže priskoro? Záleží od účelu webu. Ak má ísť o web pre všetkých ľudí, tak priskoro. Ak web pre geekov, alebo nejakú úzku skupinu ľudí používajúcu moderné prehliadače, tak čas už dozrel.

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.