Kategórie →

Hackerspace? Áno v Čechách aj na Slovensku

Pojem ako hackerspace či hackspace nieje u nás príliš skloňovaný no začína si budovať svoj význam a povedomie. Voľne by sa dalo povedať, že ide o priestor kde sa ľudia stretávajú a pracujú na rôznych projektoch. Či už ide doslova o laboratória alebo len diskusie. Témou môže byť čokoľvek a každý hackerspace má projektov a viacero cieľov. Lepšie to za mňa povie Wikipédia.

hackerspace

Prevážne ide o opustené budovy, haly – no nieje to podmienkou. Hackerspace nemusí mať presne dané miesto. Projekty majú poväčšinou počítačový, digitálny základ. Veľa sa pracuje s elektronikou, socializuje a samozrejme spolupracuje. Vo svete funguje niekoľko takýchto „organizácii“ – mne je známy napríklad Berlínsky c-base, či Rakúsky Metalab o ktorom som sa dozvedel len pred pár mesiacmi. Celkovo ich je na svete cca 500.

Neviem či je to náhoda alebo úmysel ale aj v Čechách a u nás sa objavili prvé základy niečoho takéhoto. brmlab.cz nemá ešte svoje miesto no kto má chuť môže sa pridať – všetky potrebné informácie sú na webe. progressbar.sk momentálne svoje priestory v Bratislave hľadá – ide o občianske združenie. Tak isto množstvo informácii je dostupných na webe: cieľom je viacero skupiniek venujúcich sa od nízkoúrovňového programovania, cez web security až po cestovanie.


Mohlo by ťa zaujímať aj

2x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

  1. srigi povedal:

    Az sa otvori ten bratislavsky, hned sa budem snazit tam nejako dostat – kcem konecne dokoncit moj projekt s AVR mikrokontrolerom (digitalny korekcny zosilnovac na DO).

  2. alian povedal:

    @srigi: mozes sa uz teraz, urcite budu radi – robia to dost zaujimavi ludia

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.