Kategórie →

Songbird – jediný použiteľný player pre linux končí

Napriek tomu, že open source prehrávačov pre operačný systém linux existujú desiatky ba až možno stovky tak nieje ľahké nájsť ten pravý. Po rokoch skúšania som zistil, že tým najlepším a mojim potrebám vyhovujúcim je Songbird.

Začiatkom sviatkov sa na blogu Sonbird-u objavila informácia, že verzia pre linux končí. Presnejšie nebude oficiálne podporovaná aj keď budú buildy k dispozícii. Songbird je postavený na rovnakom jadre ako napríklad Mozilla Firefox. Bol vyvíjaný pre operačné systémy Windows, Mac OS a linux (32 a 64 bit). Vývojári sa rozhodli ďalej podporovať len Mac a Windows čo je podľa mňa úplne zlý krok.

Songbird to má naklonené už posledný polrok čo sledujem – najprv zmizli DEB balíčky aj od tretích strán – kompilácia sa mi zdala zbytočná a mimo misu. Tak isto pre poslednú verziu nefunguje plugin pre prepojenie s iPod-om. Aj tak bol Songbird mojim najobľúbenejším prehrávačom kvôli jednoduchému rozhraniu, pluginom, stabilite a rýchlosti. Aj keď verzie pre linux budú naďalej vydávané tak bez podpory budu chyby fixované pomaly – ak vôbec.

Ospravedlnením je, že ide o open source projekt s nízkym počtom vývojárom. Pritom player pôsobí veľmi seriózne a profesionálne.Riešením môže byť prevzatie inými vývojármi – existuje už projekt Nightingale. Na spomínanom blogu sú štatistiky používania na jednotlivých systémoch, hlásenie chýb atď. Podľa nich si dokonca linux (celkovo) vedie lepšie ako Mac OS X – možno by bolo riešením zavrhnúť len 64 bitovú verziu a nie celú platformu. Škoda.


Mohlo by ťa zaujímať aj

6x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

 1. dusoft povedal:

  Pre KDE existuje vyborny Amarok. Preto mi Songbird prisiel prebytocny (navyse dlho bol v akejsi pred 1.0 verzii). Gnome je zda sa na tom horsie, to je dan za mensiu komunitu.

 2. dusoft povedal:

  ale tusim tam mas Banshee, co je celkom schopna vec pre Gnome.

 3. alian povedal:

  @dusoft: ano Banshee, v pripade nudze RhythmBox alebo Exaile co je kopia AmaroK-u

 4. kane77 povedal:

  Songbird pouzivam v praci (Windows) a kedysi som ho tiez pouzival doma na linuxe, ale odkedy raz po update gstreamer kniznice prestal fungovat som ho pouzivat nemohol a musel som si najst nahradu, teraz najcastejsie pouzivam amarok, a obcas aj banshee, kazdopadne skoda, je to fajn prehravac

 5. cruster povedal:

  A Banshee hadam uz coskoro dotiahneme plnohodnotne aj na Windows.

Trackbacks for this post

 1. Prehrávač Songbird končí - alian.info

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.