Kategórie →

Dávková zmena veľkosti obrázkov na linuxe

Pre Windows aj Mac OS X existuje kopec malých aplikácii na zmenu veľkosti obrázkov, na linuxe sa mi pre zmenu osvedčilo použitie nástroja pre shell. Konkrétne ide o mogrify – súčasť balíka ImageMagick Libraries.

V prvom rade si treba tento balík nainštalovať, na Ubuntu je to príkaz sudo apt-get install imagemagick. Pred pokusmi s obrázkami či fotografiami odporúčam robiť ich na kópiách. Ak chceme zmeniť veľkosť všetkých JPG fotiek na 1024 pixlov tak zadáme príkaz mogrify -resize 1024 *.jpg. Ide o veľmi silný nástroj, ktorý si rovno pýta nasadenie v skriptoch – odporúčam pozrieť aj nápovedu man mogrify.


Mohlo by ťa zaujímať aj

3x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

  1. Kozo povedal:

    V spolupraci s nautilusom a jeho scriptami je to velmi sikovne. Da sa tak spravit riesenia aj pre ludi, co nemaju radi prikazovy riadok a podobne.

  2. dusoft povedal:

    presne tak – mogrify pouzivam aj ja. ale ak chce niekto graficke rozhranie, irfan view v pohode bezi cez wine.

  3. rionka povedal:

    zrovna dnes jsem cosi podobneho hledala, pro nautilus je urcen primo nastroj nautilus-image-converter, pridava moznost zmeny velikosti do kontextove nabidky. vyborna vec, zvlaste ocenuji hromadnou zmenu primo vybranych souboru jen se zadanim procentualni zmeny velikosti. luxusni a jednoduche a cloveku staci byt i obycejny klikac, aby to pochopil :)

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.