Kategórie →

Ovládajte zrkadlovku s iPhone

Dnes ešte jeden tip pre fotografov – tento raz ale softvérový. Ide o aplikáciu DSLR Camera Remote, ktorá sa inštaluje na Apple iPhone a slúži na diaľkové ovládanie zrkadlovky Nikon alebo Canon. Samotná zrkadlovka musí byť cez USB pripojená k notebooku alebo PC v ktorom je nainštalovaná serverová časť aplikácie. Komunikácia medzi notebookom a iPhone prebieha cez WiFi.

Cez DSLR Camera Remote sa dajú nastavovať vlastnosti zrkadlovky a tak isto sa zobrazí po stlačení „spúšte“ na displeji náhľad vyhotovenej snímky. Predpokladám, že fotograf ktorý má k dispozícii Macbook + iPhone + zrkadlovku tak asi má aj nejakú diaľkovú spúšť, či už bezdrôtovú alebo aj drôtovú, ktorá väčšinou postačuje. Serverová časť je dodávaná zdarma, aplikácia pre iPhone sa dá kúpiť na iTunes za 20 dolárov. Za jediný prínos považujem spomínané zobrazovanie fotografie a ovládanie niektorých funkcii fotoaparátu, či to je veľa alebo málo si musí každý posúdiť sám.


Mohlo by ťa zaujímať aj

5x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

 1. Mac povedal:

  Najprv ma napadla geniálna myšlienka keď som videl nadpis. Predstava že by sme z toho procesu vynechali MacBook je úžasná. Neviem, ako by sa to riešilo. Buď kábel DSLR to iPhone alebo nejaký WIFI nástavec pripojený na mieste externého blesku. Genialita spočíva v otravnosti nosiť so sebou všade notebook. Tu nejde o externú spúšť, ale iné funkcie…

  Inak riešenie tohoto SW cez iPhone je úplne zbytočné. Asi mi niečo uniká. Prečo by som mal vyhodiť 20 $ za SW ktorý mám zadarmo a ešte sa obmedzovať iPhonom, keď notebook musím pripájať tak či onak. Veď Canone EOS ovládam na notebooku s pribaleným EOS utility, minulý týždeň som písal o tom, na čo je to dobré: http://www.photoshopbook.net/weblog/time-lapse-tutorial

  Z môjho pohľadu ani to čo Ty považuješ za prínos, prínosné nie je, to máš ku každému EOSu zadarmo. Neviem ako Nikoňáci…

 2. alian povedal: (Autor blogu)

  Mna to napadlo tiez ked som videl ich web, ze to bude nieco bezdrotove, pripadne nejaka wifi karta. Potom som pozrel ich produktove videa a doslo mi, ze to nebude nieco extra. Ale aj tak sa moze najst miesto kde to ma vyuzitie, napr. celodenne fotenie nejakej cinnosti na napristupnom mieste – uz som to zazil a liezt hore za zrkadlovkou nebolo prijemne, naviac sa nedala pozuit IR spust lebo som menil aj uzavierku.

  Ano mam to aj k mojmu EOS-u zadarmo, no nie vzdy je to idealne riesenie. USB kabel nema desiatky metrov.

 3. Mac povedal:

  Ale sám píšeš, že pri tomto riešení: „Samotná zrkadlovka musí byť cez USB pripojená k notebooku alebo PC v ktorom je nainštalovaná serverová časť aplikácie.“. Takže stále v tom nevidím rozdiel, USB kábla sa nezbavíme.

  Nuž, jediným riešením je mať EOS 5D MK II alebo 1D, ktorý má všetky funkcie EOS utility priamo v sebe, čiže netreba nič pripájať. Potom stačí iba bezdrôtová spúšť. Ale zasa problém ak je nedostupné miesto a potrebuješ meniť nastavenia. Čiže sa vraciam k tomu, bezdrôtovo pripojiť iPhone priamo k DSLR bez sprostredkovacieho PC a v iPhone mať SW minimálne tak výkonný ako EOS utility. To by bolo krásne. Najprv by som však chcel mať ten 5D MK II, ten by mi stačil :).

 4. alian povedal:

  Ok, ja ti nebudem dokazovat ze to je namakana aplikacia – sam ju osobne tiez teraz nepotrebujem. No niekomu sa moze hodit ;)

  Naviac ked som ju pozeral na iTunes tak je celkom oblubena. Cize svoju cielovu skupinu urcite ma.

  Btw: EOS utility pre Windows pred par rokmi nedosahovala take moznosti ako ta pre Mac. Neviem ako to je teraz.

 5. lucas povedal:

  ja fotim time lapse uz dlhsie a nikdy som usb kabel nepotreboval. akurat ked pripojim citacku kariet k NB. mam totiz urobeny casovac na canon ( vlastna vyroba z navodu na stranke http://fjfi.cce.cz/electro/ctimer.html) teda postup vyroby time lapse v mojom pripade je: umiestnim fotak na stativ tam kde chcem fotit, nastavim potrebne parametre na fotaku a na casovaci. fotak do rezimu bulb aby ho vedel uplne ovladat casovac, pustim casovaca cvaka to.

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.