Kategórie →

Bing – vyhľadávač, ktorý ani nemusí byť?

Microsoft Live Search je vyhľadávač, ktorý vidím len keď nainštalujem nanovo Windows. A to myslím bohato stačí – panika. Microsoft teraz veľkolepo premenoval Live Search na Bing a verejnosti ho ponúkne v stredu 3. júna. Možno si ešte spomínate na špekulácie o doméne Kumo.com.

Zásadné rozdieli oproti značke Live Search z ktorej rebranduje majú byť lepšie výsledky, ktoré budu kvalitnejšie organizované – podľa typu zobrazované na zaboch. Bing bude zobrazovať priamo frázy týkajúce sa hľadania (Instant Answers) či náhľady výsledkov (Quick Preview). Plus mínus tým výčet pre mňa zaujímavých funkcií končí.

Bing.com sucks!

Dôležitú úlohu bude bude mať lokálne vyhľadávanie (myslím napríklad národné) v produktoch a službách, v týchto biznis sférach majú byť poskytované aj zľavy na tovar zakúpený cez Bing. Na takéto veci ale robot nestačí, preto sa Microsoft rozhodol spolupracovať s lokálnymi vyhľadávačmi – v Čechách to bude napríklad Seznam.cz.

Aký má Microsoft podiel vo vyhľadávačoch u seba doma? Nieje to žiadna výhra – necelého 2 a pol percenta! Nedoťahuje sa ani na Yahoo. Ako by toho bolo málo, tak na propagáciu vyhľadávača plánuje Microsoft minúť 100 miliónov dolárov. Propagovať sa bude v novinách, TV aj rádiu. Ak si vezmeme, že je kríza a Microsoft len „premenoval“ vyhľadávač je to celkom slušná pálka.

Priznám sa, že ma dosť mrzí keď spoločnosť s potenciálom ako Microsoft sa snaží presadiť tam, kde nemá reálnu šancu. Za ťažké peniaze. Pritom lídri na trhu sa propagujú bez vynaloženia jediného centu – stačí spomenúť Google alebo iPhone od Apple. Microsoft chcel vlastný IM protokol, vlastného konkurenta pre iPod, vlastný obchod akým je AppStore, vlastnú náhradu za Photoshop a PDF formát. Neúspešne uzavrel beta testovanie konkurencie Google Analytics – s tým, že nakoniec odporúčal prejsť ku konkurencii. To nehovorím o snahách mať vlastný PPC systém. Obávam sa, že niekde tu skončí aj Bing.

Pod čiarou: tento článok som písal ešte koncom minulého týždňa, dnes (pondelok) už Bing beží. Očividne je stavaný na jednoduché hľadanie ako „hotel in london“ či „digital camera“. Ako podotkol kamarát – výsledky Bing vs. Google – tu nieje vážne o čom.


Mohlo by ťa zaujímať aj

4x komentované

Myslíš, že máš čo povedať? Zanechaj komentár

  1. mato povedal:

    mna prekvapil ten nazov, “Bing” bol kedysi multiplatformovy IM klient pre mobily s javou (neskor “Blinko” a teraz udajne akasi social network “Peoplesound”) ;)

  2. Mno podla mna ma na daktore veci relevantnejsie vysledky a celkom sa mi paci. Ako na Google urcite este nema, hlavne co sa tyka rychlosti indexovania, aj ked Live Bot (nezmenili nazov) ma u mna v poslednom obdobi neskutocne vysoku aktivitu.
    Joj a k vysledkom, daj si do google a do binga eset smart security alebo hotely v bratislave :) Podla mna ma Bing lepsie vysledky.

  3. Este doplnim, Google kazi cela SEO optimalizacia a PageRank. Vdaka tomu su vysledky v poslednom obdobi dost ubohe.

  4. alian povedal:

    Nebyt PageRank-u tak tu nieje Google preboha ;) Zili by sme v temnote Altavisty a vyhladavace by sme nepoznali, maximalne tak katalogy a portaly. SEO funguje na kazdy vyhladavac, podla mna neexistuje SEO pre Google alebo Seznam. Ak sa robi poriadne tak zaberie na vsetko!

Zanechaj komentár

Píš k veci a konaj tak ako v skutočnom svete. V opačnom prípade budú aplikované hrozby, ktoré sú uvedené v podmienkach používania tejto stránky.